Mevlana belgeseli yayına hazır

  • Giriş : 10.06.2007 / 12:03:00

Mevlana'nın 800. Doğum Yılı Kutlamaları dolaysıyla TRT tarafından hazırlanan 52 dakikalık Mevlana Belgeseli, 19 Haziranda yayınlanacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Belgeselin yönetmeni Tülay Akça, yaptığı açıklamada, TRT'nin Mevlana'nın 800. Doğum Yılı kutlamalarına kapsamlı bir belgesel projesi ile katıldığını söyledi.

Bu yapımın, Mevlana gibi büyük bir düşünürün, onun zaman ve mekan ötesi güçlü mesajının peşinde herkesi şiirselliğin ağır bastığı görsel bir şölene davet ettiğini belirten Akça, belgeselde bu mesajın günümüz insanındaki karşılığını da ihmal etmediğini vurguladı.

Mevlana Belgeseli'nde ''Farklı dil, din ve ırktan insanları bir noktada buluşturan nedir?, Bu aşk felsefesi günümüz modern insanında hangi ihtiyaca karşılık geliyor?'' gibi soruların peşine düştüğünü ifade eden Akça, yapım ekibinin Mevlana'yı Mevlana yapan Anadolu topraklarından başlayarak Afganistan, İsviçre, Hollanda, Almanya gibi ülkelerde çekimler yaptığını anlattı.

Akça, projenin danışmanlığını Mevlana'nın 22. kuşaktan torunu olduğu belirtilen Faruk Hemdem Çelebi ile Selçuk Üniversitesi Mevlana Araştırmaları Merkezi Başkanı Yrd. Doç. Dr. Nuri Şimşekler üstlendiğini bildirdi.

''Bu belgesel O'nu yeniden keşfetmenin hikayesi'' diyen Akça, ''52 dakikalık Mevlana belgeseli, 19 Haziranda TRT 2'de saat 22.10'da yayınlanacak. Ancak yayından önce 16 Haziranda Yıldız Sarayı'nda basın tanıtım toplantısı düzenleyeceğiz. Aynı gün bir de fotoğraf sergisi açacağız'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious