'Mevlana filmini, Hollywood çeksin' önerisi

'Mevlana filmini, Hollywood çeksin' önerisi.13333
  • Giriş : 19.01.2008 / 12:34:00
  • Güncelleme : 19.01.2008 / 12:41:21

Türk Sanat Müziği Sanatçısı Ahmet Özhan, "bütün insanlık için ortak payda" olarak tanımladığı ünlü düşünür Mevlana'nın hayatını konu alan bir film yapılması gerektiğini ifade ederek, "Mevlana projesi Hollywood'a yakışan bir iştir. Filmin İngilizce çekilme

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ahmet Özhan, hayatının Mevlana ile ilgili çalışmalarla geçtiğini belirterek, "Mevlana benim yaşam biçimim, tarzım, beslendiğim konu" diye konuştu.

Bu kapsamda "Mevlana'nın Dilinden" ve Mesnevi'nin ilk 18 beytinden bestelenen "Gel" isimli iki albüm hazırladığını dile getiren Özhan, sanat yönetmenliğini yaptığı Kültür ve Turizm Bakanlığı Topluluğunun ve ayrıca solist olarak kendisinin yıllardan beri özellikle 2007 de dünyanın birçok yerinde Mevlana kültürünü temsil ettiklerini, ABD'den Endonezya'ya kadar birçok ülkede konserler verdiklerini bildirdi.

Özhan, Mevlana ile ilgili film projesini, UNESCO tarafından Mevlana yılı ilan edilen 2007'den çok önce, defalarca dile getirdiğini anlatarak, şöyle konuştu:
"Mevlana yılında o konuya saldıran, ciddi girdiler peşinde olan insanlar oldu. Ama hiçbirinden doğru dürüst bir ses çıkmadı. O çok ciddi bir mesele. Bütün dünyayı ilgilendirecek çok karizmatik bir mesele. Konuya o şekilde giremezseniz, eğer kapasiteniz, beyniniz o derece bir perspektif vermiyorsa, o işi başaramazsınız. Mevlana projesi, Hollywood'a yakışan bir iştir. Türkiye'de yapılırsa, 'Türkiye çapında kalır' diye endişe ediyorum. Filmin İngilizce çekilmesi gerekir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious