Mevlana için 300 semazen sema yaptı

  • Giriş : 01.10.2007 / 16:36:00

Mevlana'nın 800'üncü doğum yıldönümü dolayısıyla düzenlenen etkinlikte 300 semazen birlikte sema yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mevlana Müzesi'ni ise haftasonu, 2 günde yaklaşık 14 bin kişi ziyaret etti.

Atatürk Stadı'ndaki kutlamada, MFÖ üçlüsü ve sanatçı Ahmet Özhan birer konser verdi. Kenan Işık ve Mevlana'nın yaşadığı dönemin kıyafetlerini giyen çocuklar, Mevlana'yı ve yaşamını anlatan gösteri sundu.

Kenan Işık, yönetmen Ezel Akay ile Türkiye'nin Afganistan Büyükelçisi Mesut Halili, Mesnevi'nin ilk 18 beyitini senfoni orkestrası eşliğinde Türkçe, İngilizce ve Farsça olarak okudu.

300 semazen de yaklaşık 2 bin metrekarelik platformda, KonyaTürk Tasavvuf Müziği Topluluğu'nca çalınan tasavvuf müziği eşliğinde, ışık ve lazer gösterisi altında sema gösterisi sundu.

Sema programının sonunda ise Orhan Şallıel yönetimindeki orkestranın çaldığı eserler eşliğinde havai fişek gösterisi gerçekleştirildi.

Binlerce havai fişek, etkinlikleri yapıldığı ortamı aydınlatırken, stat çevresindeki bir ağaç havai fişekler nedeniyle yandı. Ağaç, itfaiye ekipleri tarafından söndürüldü.

Etkinliklere, Afganistan, Filistin ve Malezya başta olmak üzere 12 yabancı ülkenin Ankara büyükelçileri katıldı.

Gösteri yaklaşık 40 bin kişi tarafından izlenirken, BBC ve El Cezire gibi bazı yabancı televizyon kanalları da naklen yayınla etkinliği izleyicilerine aktardı.

Mevlana Müzesi'ni ise haftasonu, 2 günde yaklaşık 14 bin kişi ziyaret etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious