Mevlana Müzesi'nde sema yapıldı

  • Giriş : 30.09.2006 / 00:00:00

Mevlana'nın doğumunun 799. yıl dönümün'de Mavlana Müzesi'nde sema yapıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Her yıl Mavlanın doğum yıl dönümü çeşitli etkinliklerle kutlanırken bu yıl da değişik bir uygulama yapıldı. Hz. Mevlana'nın anısına her yıl, ilin çeşitli konferans salonlarında, otellerinde ve Mevlana Kültür Merkezi'nde sema gösterisi düzenlenirken, Mevlana'nın doğumunun 799. yıl dönümünde düzenlenen sema gösterisi, bu kez Mevlana Müzesi'nin içinde yapıldı.

Türkiye'nin ve Dünya'nın çeşitli yerlerinden gelen yerli ve yabancı turistler bu sürpriz uygulamayla hem şaşkınlıklarını hem de hayranlıklarını gizleyemedi. Müze çalışanları semazenlerin döneceği alanı boşaltıp hazılarken müze'de dolaşan ziyaretçiler yavaş yavaş yerlrerini almaya başladı.

Gösterinin başlamasına kısa bir süre kala töreni, Mevlana'nın 22. kuşaktan torunu Esin Çelebi, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdülsetar Yarar katıldı.

Bütün hazırlıklar tamamlandıktan sonra yerlerini alan Türk Tasavuf Musikisi Korosu, ziyaretçilere ve katılımcılara unutulmaz bir ilahi dinletisi yaşatı. Kimi ziyeretçiler, ilahilere eşlik ederken, yabancı turisler ellerini kalplerinin üzerine koyarak, Hz. Mevlana'ya olan saygılarını ifade etmeye çalıştı.

Yapılan ilahi konserinin adından semazenler, sema gösteri düzenlendi. Ziyaretçilerin yoğun ilgisiyle izlenen tören daha sonra yapılan dualarla sona erdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious