Mevlana şehrini gönülden fethettiler

  • Giriş : 20.06.2006 / 00:00:00

Konya'da gerçekleştirilen 'Mini Uluslararası Türkçe Olimpiyadı'na dünyanın 14 ülkesinden gelerek katılan çocuklar okudukları şiir ve türkülerle Mevlana şehrini gönülden fethetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türk İlleri Vakfı (TİV) tarafından Mevlana Kültür Merkezi Açık Sema Alanı'nda düzenlenen 'Mini Uluslararası Türkçe Olimpiyadı'na dünyanın 14 ülkesinden gelen 30'a yakın Türkçenin çocukları katıldı. Geldikleri günden beri yorucu bir tempo ile düzenlenen her programa katılan Türçe dostları Konya'da, vatandaşlara karşı gösterdikleri yakın ilgi ve alaka ile Mevlana diyarını gönülden fethetti.

Programın açılış konuşmasını yapan Türk İlleri Vakfı Onursal Başkanı Gazi Özcan, ismini telafuz etmekte zorlandıkları ülkelerin çocuklarının Türçe şarkı söylediğini söyledi. Her çalışmanın bir semeresi bir meyvesi olduğunu dile getiren Özcan, "Her çalışmanın bir semeresini mutlaka görürsünüz. Ama bu çalışmanın o kadar güzel ki bu hizmetler o kadar da çabuk olmuyor. Bu ilk meyveler, inşallah bundan sonraki meyvelerden meyve alacağız. Biz muhabbet fedaileriyiz, bizim husumete ayıracak zamanımız yok." dedi.

Programın bir gün içerisinde hayata geçirilmesine rağmen Mevlana Kültür Merkezi Açık Sema Alanı'nda yaklaşık 5 bin kişi Türçenin çocuklarını izlemeye geldi. Olimpiyata katılan 14 ülkeden 30'a yakın öğrenci 'Merhaba Mevlana diyarı, ülkemizden Türkiye'ye ve Konya'ya selam getirdik' sözleri ile programa başladı.

Program Çadlı Abdullah İbrahim'in Barış Manço'nun Gülpembe parçasını seslendirmesi ile başladı. Programda okudukları Türkçe şiir ve türkülerle, 5 bine yakın izleyiciye duygu dolu anlar yaşatan öğrenciler, güzel Türkçeleri ile izleyicilerden tam not aldı. Zaman zaman izleyicileri okudukları parçalarla neşelendiren çocuklar, zaman zaman da anlam dolu şiir ve türkülerle izleyicileri gözyaşlarına boğdu. Programa katılan protokol parçalara eşlik ederken, izleyiciler sık sık alkışlarla çocuklara destek verdi. Telaffuzu oldukça zor ve çok uzun parçaları düzgün bir şekilde okuyan Türkçe dostları, seçtikleri anlamlı parçaları büyük bir ustalıkla seslendirdi.

Moldovalı Maksim Betişör söylediği Memleketim şarkısıyla salonu en fazla coşturan isimdi. Malavi'den Türkiye'ye gelen Hamid Vekili, Nijeryalı Jerry Usiagu, Yemenli öğrenci Halid Elsalti, Nijeryalı Ahmet İbrahim, Tataristanlı Raşit İsmailov, Çadlı Abdullah İbrahim Mevlana şehrinde gönüllerde taht kurdu.

ÜLKELERİNDEN ÖĞRENCİLERİ Konya'DA GÖRÜNCE ÇOK SEVİNDİLER

Sempatik tavırları ile Konyalıların gönüllerinde taht kuran çocuklar, programda Selçuk Üniversitesi'nde okuyan kendi ülkelerinin öğrencilerini görünce çok sevindi. Sunucunun devletleri isimleri ile çağırdığında tribünlerde bulunan Selçuk Üniversitesi öğrencileri tezahurat ve alkışlarla destek verdi. Program boyunca yarışmaya katılan hemşehrilerine destek veren Selçuk Üniversitesi öğrencileri program sonunda arkadaşları ile birlikte fotoğraf çektirdi.

Ülkelerindeki Türk okullarındaki görevli Türk öğretmenini karşısında gören Selçuk Üniversitesi'nde okuyan öğrenciler de en az yarışmaya katılmak için Türkiye'ye gelen arkadaşları kadar sevinçliydi.

Moğolistan'dan gelen Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi son sınıf öğrencisi Byeryegbol Razazan, 'Mini Uluslararası Türkçe Olimpiyadı'na Moğolistandan gelenler olduğunu bildiğini ancak tanıdıklarının çıkabileceğini hiç düşünmediğini söyledi. Ülkesindeki Türk okullarında görevli öğretmenlerinden birisini de görünce oldukça heyacanlandığını söyleyen Ramazan, "Ben de Moğolistanda Türk okullarında okudum. Şimdi Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi son sınıfta okuyorum. Benim okuduğum Türk okulunda Türk öğretmen abla da buraya gelmiş. Hem bir Moğolistanlı hemşerimi burada gördüğüm için hem de öğretmenimi gördüğüm için mutluluğum iki kez arttı." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious