Mevlana törenlerine yoğun İran ilgisi

Mevlana törenlerine yoğun İran ilgisi.10154
  • Giriş : 15.12.2008 / 12:33:00

Mevlana'nın 735. Vuslat Yıl Dönümünü Etkinlikleri için Konya'ya gelen yabancı konuklar arasında yoğunluğu İranlılar oluşturuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Konya'da 1-17 Aralık tarihleri arasında düzenlenen Mevlana'nın 735. Vuslat Yıl Dönümü Etkinlikleri'ne yerli ve yabancı binlerce ziyaretçi katılıyor.

Bu yılki etkinliklere İran'dan gelen turist kafileleri yoğun ilgi gösteriyor. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü yetkilileri, Konya'yı ziyaret eden, buradaki etkinliklere katılan yabancı turistlerin büyük bölümünü İranlılar'ın oluşturduğunu söyledi.

Bunun, Mevlana'nın İran'da daha fazla tanınmasından kaynaklandığını ifade eden yetkililer, İranlılar'ın gruplar halinde kente gelmeye devam ettiklerini belirtti.

İranlılar, Mevlana müzesi civarındaki esnafın da yüzünü güldürdü. Özellikle döviz bürolarında döviz bozduran İranlılar, kuyumculardan ve hediyelik eşya satıcılarından alışveriş yaparak piyasayı hareketlendirdi.

İranlılar'ın Konya'ya gösterdiği ilgiden çok çok memnun olduklarını belirten esnaf, ''Bayram boyunca sürekli alışveriş yapan İranlılar, durgunluğun yaşandığı bugünlerde işlerimizde hareketlenmeye neden oldu. İran'dan olduğu gibi diğer ülkelerden de Konya'ya ziyaretçi gelmesi durumunda esnafın yüzü her zaman güler'' diye konuştu.

Öte yandan, son 4 günde Mevlana Müzesi'ni yaklaşık 29 bin kişinin ziyaret ettiği öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*