Mevlana törenlerini 8 günde 33 bin kişi izledi

  • Giriş : 11.12.2006 / 00:00:00

Hz. Mevlana'nın 733. Vuslat Yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen sema törenlerini 8 günde yaklaşık 33 bin yerli ve yabancı ziyaretçi izledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mevlana Kültür Merkezi'nde 1-17 Aralık tarihleri arasında düzenlenen anma programını, başladığı günden beri yaklaşık 33 bin kişinin izledi. Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu ile birlikte sanatçı Ahmet Özhan sahne alması ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Konya Türk Tasavvuf Müziği topluluğu eşliğinde sema gösterisinden oluşan törenler toplam 23 kez icra edilecek. 17 gün boyunca Mevlana'yı anma törenlerini toplam 70 bin kişinin izleyeceği kaydedildi.

Diğer taraftan Mevlana Müzesi, anma törenlerinin başlamasıyla ziyaretçi akınına uğradı. Yılda bir milyonun üzerinde yerli ve yabancı turistin geldiği Mevlana Müzesini, Mevlana Haftası'nda günde yaklaşık 6 bin kişi ziyaret ediyor. 17 gün boyunca devam edecek etkinlikler çerçevesinde, müzeyi yaklaşık 100 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.

Vuslat Törenleri öncesi günde yaklaşık bin 500 kişi kişinin Mevlana Müzesi'ni ziyaret ettiğini belirten müze yetkilileri, "İçinde bulunduğumuz şu günlerde müzeyi günde yaklaşık 6 bin kişi ziyaret ediyor. Törenlerin bitiş tarihine kadar 100 binin üzerinde yerli ve yabancı turistin müzeyi ziyaret etmesini bekliyoruz" dedi.

Gelecek yılın UNESCO tarafından Mevlana Yılı ilan edilmesinin ardından Konya'ya gelcek olan turistlerin konaklayacağı otel sayısı artırılacak. Büyükşehir Belediyesi, Şeb-i Arus etkinliklerinde otel yatak kapasitelerinin yetersiz kalması üzerine gelecek yıl için otellerde kaliteyi artırma ve yatak kapasitesini 2 katına çıkartmak için çalışma başlatacak. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, şunları söyledi: "Bakanlık onaylı otellerimizin toplam yatak kapasitesi 2 bin civarında. Belediyenin kontrolündeki daha düşük sınıf oteller ise kültür turizmi kapsamında kente gelenlerin beklentilerine tam olarak cevap vermekten uzak. Aralık ayında düzenlenen Mevlana törenlerinde kentte konaklayacak kişi sayısı ise bu rakamdan çok fazla. Bu yılki, halen devam eden Mevlana'yı anma etkinliklerde, yatak sayısı azlığı sorununu net bir şekilde ortaya çıktı. Biz de katılımın çok daha yüksek oranda gerçekleşmesini beklediğimiz 2007 Mevlana Yılı Etkinlikleri için Konya Otelciler ve Lokantacıları Odası ile işbirliği yapıp, kısa dönemde kaliteli yatak sayısını artırmaya karar verdik. Konya'daki mevcut 2 bin yatağa, 2 bin yatak daha ekleyip, kısa vadede yatak azlığı sorununu çözeceğiz. Bizim denetimimizde olan 40 civarında otel ve 400'ün üzerinde lokanta var. Geçtiğimiz günlerde bu mütevazı otellerin işletmecileriyle bir araya geldik. Bu toplantıda, kendilerine, otellerin dış cephelerinin boyanması, odalarda daha fazla hijyen sağlanması, tabela ve ışıklandırmaların yenilenmesi gibi konularda her türlü desteği vermeyi teklif ettik. Ayrıca, bu otellerde görev yapan personele otelcilik ve yabancı dil konusunda kurs vermeyi taahhüt ettik. Küçük otellerimizin çehresini değiştirecek bu önerimiz, otel sahipleri tarafından beklediğimizin çok üstünde olumlu karşılandı."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious