Mevlana UNESCO korumasında

  • Giriş : 24.08.2006 / 00:00:00

UNESCO’nun 2007 yılını “Dünya Mevlana Yılı” ilan etmesinin ardından, Mevlana ismi artık lokanta, kasap ya da berber gibi işyerlerine verilemeyecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

UNESCO’nun 2007 yılını “Dünya Mevlana Yılı” ilan etmesiyle birlikte, bütün dünyada saygınlığı kabul edilen Mevlana’nın adına ve mevlevi kültürüne gölge düşürecek her türlü eylem yasaklanacak. Artık lokanta, kasap ve berber gibi işyerlerine ‘Mevlana’ adı verilemeyecek.

Konya Vali Yardımcısı Yalçın Bulut, Mevlana’nın dünyanın da kabullendiği çok büyük bir değer olduğunu ve ismin markalaştırılması gerektiğini söyledi. Bu konuda herkesin üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerektiğini ifade eden Bulut, ünlü kişiliklerin isimlerinin Türkiye hariç, hiçbir ülkede ticari amaçlı kullanılmadığını belirtti.

“Siz hiç ‘Saint Paul Lokantası’, ‘Aziz Barnabas Kahvehanesi’ gibi bir ticarethaneye rastladınız mı?” diye soran Bulut, “Batı dünyasının kendi azizlerine gösterdiği hürmet ve itibarın biz çok fazlasını göstermeliyiz” dedi.

Mevlana isminin, çıkar amaçlı kullanımını önlemek için yasal yollarla korunması gerektiğini de vurgulayan Yalçın Bulut, “Türkiye Cumhuriyeti’nde kelimeler Bakanlar Kurulu kararı olmadan kullanılamıyor. Böyle bir uygulama Mevlana ve diğer Türk büyüklerinin isminde de uygulanabilir. Bu konuda hukuki bir çalışma yapılmalı. Çünkü UNESCO’ya söz verildi” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious