Mevlana'nın Konya'ya gelişi kutlandı

  • Giriş : 07.05.2006 / 00:00:00

Hz. Mevlana'nın Konya'ya geliş yıldönümü nedeniyle Aktif İşadamları ve Sanayiciler Derneği (AKTİSAD) özel bir program düzenledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Çok sayıda davetlinin katıldığı programda sema programı ve Konya Türk Tasavvuf Musikisi Mevlana Kültürünü Araştırma Derneği Korosu'nun konseri büyük ilgi gördü.
Programın açılış konuşmasını yapan AKTİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Yöndem Konyalı işadamı ve sanayicilerle bir araya gelerek bu derneği kurduklarını ve sosyal sorumluluk içinde ülke sorunlarına çözüm aradıklarını söyledi. AKSİTAD'ın Anadolu Sanayici ve İşadamları Federasyonu ile Türkiye Sanayici ve İşadamları Konfederasyonu çatısı altında birleştiklerini vurgulayan Vedat Yöndem, asırlardır Anadolu'da yaşayan Ahilik kültürünü kabul ettiklerini dile getirdi. Yöndem, Mevlana'nın çağlar üstü mesajlarını alarak yeni bir şeyler söylemenin gayreti içinde olduklarını ifade etti.

UNESCO'nun 2007'yi Mevlana Yılı ilan ettiğini anımsatan Yöndem, "AKTİSAD olarak biz de bu yıldan itibaren Mevlana'yı anma ve anlama törenleri ile üzerimize düşeni yapmaya karar verdik. Bu törenlerimizde sevgi, kardeşlik ve hoşgörünün idrakine, gönüllerde yeni aşk ateşlerinin tutuşmasına vesile olmasını Yüce Mevla'dan niyaz ediyoruz" dedi. Yöndem, Mevlana'nın sözlerinden alıntılar yaptığı konuşmasında, Mevlana ile ilgili olarak şunları söyledi: "Sen hep tevazu içinde oldun. Rabbimizde seni yüceltti. Her dinden ve inançtan insanın gönlüne sultan etti. İşte bu ümitlerle sesine kulak, aşkına gönül veriyoruz. Bizde sendeniz diyerek ellerine yapışıyoruz. Azımızı çoğa sayarak kabul eder misin? Ey sevgi zirvemiz. Biz sevgi ailesiyiz." Yöndem'in konuşmasının ardından tasavvuf musikisi konseri verildi, sinevizyon gösterisi sunuldu ve sema töreni yapıldı. Programa AK Parti Konya milletvekilleri Hasan Angı ve Kerim Özkul da katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious