Mevlana'nın Vuslat Yılı Etkinlikleri

Mevlana'nın Vuslat Yılı Etkinlikleri .10154
  • Giriş : 01.12.2008 / 22:39:00

Mevlana Kültür Merkezi'nde düzenlenen Mevlana'nın 735. Vuslat Yılı Anma Etkinlikleri başladı...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Konya Valisi Osman Aydın, Mevlana'nın düşüncelerini herkesin kendi şahsında biraz olsun uygulayabilmesi durumunda insanlığın refaha ulaşacağını bildirdi.

Aydın, Mevlana Kültür Merkezi'nde düzenlenen Mevlana'nın 735. Vuslat Yılı Anma Etkinlikleri açılış programında, Mevlana sevgisinin her kesimden ve yaştan insanı bir araya topladığını ifade etti. Aydın, ''8 asra yakın zaman içinde değerlerini kaybetmeden, zaman O'nu yıpratmadan, insanlık O'nu halen seviyorsa, her yıl milyonlarca insan Mevlana Müzesi'ni ziyaret etmek için akın akın geliyorsa bunun bir sebebi vardır'' dedi.

Mevlana'nın alçak gönüllülükte, kabahatleri, kusurları örtmekte sınır tanımayan bir değer olduğunu dile getiren Aydın, O'nun hoşgörüsünün tüm kainatı kapladığını, insanları sardığını anlattı.

Aydın, Mevlana'nın fikirlerine ve mesajlarına her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulan bir dönemde yaşandığına dikkati çekerek, ''İnsanlarımızın, kardeşlerimizin, dostlarımızın kusurlarını aramayacağız, kendi kusurlarımızı arayacağız, cömertlikte sınır tanımayacağız. Mevlana'nın düşüncelerini kendi şahsımızda biraz olsun uygulayabilirsek insanlık refaha ulaşacaktır'' diye konuştu.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek de Mevlana'nın yüzyıllar öncesinden bugünlere ulaşan mesajlarının her birinin insanlığa ışık tutacak nitelikte olduğunu söyledi.

Dünyada Mevlana'ya olan teveccühün, hoşgörüsü, sonsuz aşk ve ruhani mesajları ile izah edebileceğini vurgulayan Akyürek, ''Herkes onda kendisi için birşeyler bulmaktadır. O'nun çağrısının dünyada artarak yankısı sürecektir. Dünyanın çözemediği problemleri Mevlana'nın sonsuz aşk ve özgürlük mesajları ile aşabiliriz. Dil ve din ayrımı koymaksızın herkese hitap eden Mevlana'nın mesajlarına bugünlerde daha çok ihtiyacımız var'' dedi.

Konuşmaların ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu Genel Sanat Yönetmeni Ahmet Özhan konser verdi.

Daha sonra Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu, sema gösterisi sundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*