Mevlana'ya turist akını yaşanıyor

  • Giriş : 08.11.2006 / 00:00:00

Mevlana Müzesi'ne bu yılın ilk on ayında gelen yerli ve yabancı turist sayısı 1 milyon 109 bine ulaştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Topkapı Müzesi'nin ardından Türkiye'nin en çok ziyaret edilen mekanı olan Mevlana Müzesi, bu yıl da turist akınına uğradı. Müze Müdürü Erdoğan Erol, Mevlana Müzesi'nin yerli ziyaretçiler kadar dünyanın dört bir yanından gelen çok sayıda turisti de ağırladığını ifade ediyor.

Özellikle son yıllarda yapılan tanıtım çalışmalarıyla Mevlana Müzesi'ni ziyaret eden turist sayısında önemli miktarda artış gözlendiğini belirten Erol, müzenin açıldığı 1926 yılından bu yana ziyaretçi sayısında en yüksek rakama 2005 yılında ulaşarak rekor kırıldığını anımsatıyor. Erol, geçen yıl müzeyi toplam 1 milyon 392 bin 710 kişinin ziyaret ettiği bilgisini veriyor.

2004 yılında müzenin 1 milyon 389 bin 500 kişiyi ağırladığını dile getiren Erol, ''Geçen yıl önceki yıla göre yaklaşık 3 bin kişilik bir artış oldu. Önceden belirli ülkelerden ağırlıklı olarak turistler gelirdi. Şimdilerde ise sayısız ülkeden binlerce turist müzeyi ziyaret ediyor. Yerli ve yabancı turist akını bu yıl da sürüyor. Bu yıl müzeye ocak-ekim döneminde 1 milyon 109 bin kişi geldi.'' ifadelerini kullanıyor.

Erol, geçen yıl aynı dönemde müzeyi 1 milyon 238 bin kişinin ziyaret ettiğini kaydederek, ziyaretçi sayısında geçen yıla oranla azalma yaşandığını, ancak 1-17 Aralıktaki Mevlana'yı anma programlarında bu rakamın artacağını tahmin ettiklerini bildiriyor. Erol, ayrıca geçen yıl kayıt altına alınan Kandil geceleri ziyaretçi sayılarının bu yıl rakamlara yansıtılmadığını aktarıyor. Erol, 1-17 aralık tarihlerindeki Mevlana'yı Anma Programları süresince müzeye en az 100 bin kişi beklediklerini kaydediyor.

Selçuk Üniversitesi Mevlana ve Araştırma ve Uygulama Merkezi (SÜMAM) Müdürü Yard. Doç. Dr. Nuri Şimşekler, Hazreti Mevlana'nın eserlerinin yabancı dilere çevrilmesinin ardından hem tasavvufa hem Mevlana anlayışına yönelişin hız kazandığını bildiriyor. Hz. Mevlana'yı eserlerinden tanıyanların O'nun yaşadığı yerleri görmek için yollara koyulduğu anlatan Şimşekler, 2007 Mevlana Yılı'nın hem ülkemiz hem Mevlana düşüncesi açısından etkin bir tanıtım fırsat doğurduğunu sözlerine ekliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious