Mevlana'ya turistler akın ediyor

  • Giriş : 16.12.2006 / 00:00:00

Hz. Mevlana'nın 733. Vuslat yıldönümü sebebiyle düzenlenen törenleri izlemeye gelen turistler, Mevlana Müzesi'ne akın ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

2007 yılının UNESCO tarafından Mevlana yılı olarak ilan edilmesinin ardından Hz. Mevlana'nın 733. yıldönümü ve Şeb-i Arus törenleri münasebetiyle yerli yabancı binlerce turist Konya'ya akın ediyor. Törenlere gelen turistlerin en fazla ziyaret ettiği mekanların başında ise Mevlana Müzesi yer alıyor.

Yapılan tanıtımlar ile Hz. Mevlana törenleri, dünyanın birçok yerinden hemen hemen herkesin ilgisini çekiyor. Özellikle semazenileri merak eden turistler gündüz saatlerinde Konya'yı gezerek Mevlana Müzesini ziyaret ediyor. Akşamları ise Mevlana Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen sema törenlerine katılıyor.

Bu yıl alınan bir kararla törenleri daha fazla kişinin izlemesi için törenler 17 güne çıkarıldı. Ancak Mevlana Törenleri'ne olan ilgi Mevlana Müzesi'ne katılanların sayısını da artırıyor. Törenlerin son iki gününde müze kapısındaki iki turnikeden saatte bin kişi geçti.

Müze yetkililerinden alınan bilgiye göre hafta sonu olması ve törenlerin son iki günü olması sebebiyle Müzeyi günün ilk 4 saatinde 4 bin 186 kişi ziyaret etti.

Ayrıca, hafta sonunda gelen ziyaretçilerin büyük çoğunluğunu İran'lı turistler oluşturuyor. Müze içersinde ve çevresinde dua ederek ağlayan İranlı ziyaretçiler Hz. Mevlana'nın türbesinin yanıbaşında namaz kılıyorlar. Görevlilerin uyarılarına rağmen her köşede oturup namaz kılan turistler yanında getirdikleri Kuran-ı Kerim'i de okumayı ihmal etmiyor.

Mevlana Müzesi içesindeki şadırvana yerli halkın para attığını gören yabancı turistler de şadırvana para atıyor. Bazı ziyaretçiler de olayı abartarak bozuk para yerine kağıt para atıyor.

Yarın akşam bitmesi planlanan programlara Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'nın yanı sıra CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve ANAP Genel Başkanı Erkan Mumcu'nun katılması bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious