Mevlana'yı canlandıracak

  • Giriş : 20.09.2006 / 00:00:00

Suriyeli aktör Ghassan Massoud: “Hazreti Mevlana'yı canlandırmak benim için büyük gurur ve şereftir” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Hz. Mevlana filminde ünlü düşünürü canlandırması düşünülen Suriyeli aktör Ghassan Massoud, kendisine resmî bir teklif yapılmadığını; ancak olması halinde Mevlana'yı canlandırmanın kendisi için büyük bir gurur ve şeref vesilesi olacağını söyledi. Ciddi bir çalışma ile Mevlana rolünün teklif edilmesi durumunda elindeki tüm projeleri iptal edebileceğini aktaran başarılı aktör, "Mevlana'yı canlandırmak benim için ayrı bir sorumluluk. Amerika ya da başka bir yerde oynamaktan çok daha önemlidir. Bunun için elimdeki tüm projeleri gözden geçirebilirim." dedi.

Mevlânâ Celaleddin-i Rûmi'nin vefatının 800'üncü yıldönümü dolayısıyla UNESCO tarafından 2007 yılı, Mevlânâ Yılı ilan edilmesi üzerine Konya Büyükşehir Belediyesi Hz. Mevlana'nın hayatını beyaz perdeye yansıtacak büyük çapta bir film yapma çalışmaları başlattı. Konya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tahir Akyürek, Mevlana'nın rolünde dünyaca ünlü Aktörlerden Russel Crowe ya da Cennetin Krallığı filminde Selahaddin Eyyubi'yi, Kurtlar Vadisi Irak filminde Şeyh Kerküki'yi başarılı bir şekilde canlandıran Suriyeli aktör Ghassan Massoud'u oynatmayı düşündüklerini söylemişti.

Beyaz perdeye aktarılacak Hz. Mevlana hayatı ile ilgili Cihan Haber Ajansı'na mülakat veren Suriyeli aktör Massoud, Hz.Mevlana'nın sadece İslam toplumunu değil tüm dünyayı etkileyen büyük bir düşünür olduğunu belirterek, yapılacak filmin alt yapısının çok iyi bir şekilde hazırlanması gereğine işaret etti. Kendisine böyle bir rolün teklif edilmesi durumunda belli bir süre talep edeceğini ifade eden başarılı aktör Massoud, "Mevlana büyük bir tasavvuf ve din düşünürüdür. Böyle bir zatın rolünü oynamanın büyük bir sorumluluğu ve riskleri var. Eğer bana böyle bir teklif sunulursa ilk olarak, Mevlana'nın eserleri, yaşadığı dönemi ve düşüncesi ile ilgili geniş bir araştırma yapmam gerekecek. Mevlana ile ilgili her şeyi öğrenmem gerekir. Çünkü bu rolü üstlenecek oyuncunun ünlü düşünür ile ilgili her şeyi ayrıntısıyla bilmesi gerekir. Oyuncu rolünü oynadığı kişiyle bütünleşmesi lazım. Ancak bu şekilde başarılı olabilir." diyerek üstlenilecek rolün zorluğunu aktardı.

Her oyuncu gibi kendisinin de yıllık plan ve programlarının bulunduğunu ifade eden Massoud, "İki gün önce Los Angeles'tan geldim. Orada bir filmde oynuyorum. Bunun dışında çeşitli filmler var. Mevlana filmi ile ilgili bir teklif sunulursa diğer filmleri iptal etme durumu da olabilir. Mevlana'yı canlandırmak benim için diğer tüm filmlerden daha önemlidir. Mevlana üstlenilmesi çok zor bir rol. Ayrı bir sorumluluktur." Şeklinde konuştu.

Mevlana rolü ile Selahaddin Eyyübi rolü arasında bir bağlantı olup olamayacağı yönündeki soruya ise Messoud, "Her rolün kendine göre özellikleri var" diye cevap verdi. Selahaddin Eyyübi'nin bir devlet adamı olduğunu belirten Suriyeli Aktör Massoud, "Selahaddin Eyyübi büyük bir devlet adamı, Mevlana ise dini ve tasavvufi olarak büyük bir düşünür. Ancak Mevlana ile Kurtlar Vadisi Irak filminde canlandırdığım Şeyh Abdurrahman Kerküki arasında bir benzerlik kurulabilir. Her ikisi de sevgi ve barış ve hoşgörüye davet ediyor. Ancak dediğim gibi her şahsiyetin kendine göre özellikleri var." şeklinde cevaplandırdı.

Mevlana'nın 'Ne olursan ol gel' sözünün her görüşteki insanı kucaklaması bakımından sevgi ve hoşgörüyü tüm dünyaya haykırdığını kaydeden Massoud, yapılacak filmin dünya genelinde büyük ses getireceğine inanıyor. "Bu filmle hoşgörü ve diyaloga çağrı yapılacak." diyen Massoud, "Bu diyalog fikirlerin ve gönüllerin diyalogu olacak. Mevlana'ın filminde ana temanın bu olacağına inanıyorum. Bu filmin hoş görü ve diyaloga katkısı büyük olacak. 2007 yılının Mevlana Yılı ilan edilmesi bu anlamda önemli olacak." diye konuştu.

Hollywood'un dışında son dönemlerde kendisi gibi Müslüman aktörlerin boy göstermesi ile ilgili olarak Massoud, "Maalesef bizim bölgemizde, bazı değerlere dışardan el atılmayınca değeri anlaşılmıyor. Bazı şahsiyetlerin anlaşılması için ille de Hollywood'un el atması gerekiyor. Ben bu görüşe katılmıyorum. Türkiye'de, Suriye'de Mısır'da ve Ortadoğu'da böyle bir altyapı var. Bunun değerlendirilmesi gerekir. Açık bir şekilde söyleyeyim ki biz Hollywood'un elbisesini giydik ancak kendi öz değerlerimizi hala koruyoruz. ABD ve Türkiye'de böyle güzel roller üstlendiğim için Allah'ıma şükrediyorum." şeklinde cevapladı.

Suriyeli aktör Ghassan Massoud, ilk olarak Ridley Scott'un yönettiği 'Cennetin Krallığı' filminde Kudüs'ü fetheden başkomutan Selahaddin Eyyübî'yi canlandırdı. Filmde üstün performansı ile dikkat çeken Aktör Massoud, ardından Kurtlar Vadisi Irak'ta Şeyh Abdurrahman Halis Kerkükî rolünü ile dikkatleri üzerine çekti. Kurtlar Vadisi Irak'ta, teröre karşı tutumu, birleştirici tavrıyla İslâm'ın hoşgörülü yüzünü yansıtmıştı. Başarılı oyuncu Massoud, Şam Yüksek Tiyatro Enstitüsü ve Şam Müzik ve Drama Okulu'nda dersler veriyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious