Mevlana'yı kim canlandıracak?

  • Giriş : 08.05.2006 / 00:00:00

Hazreti Mevlana'nın hayatını beyaz perdeye yansıtacak filmin seneryosu ile ilgili çalışmalar tamamlanırken gözler, çekimlerine başlanacak filmde rol alacak sanatçılara çevrildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin ölümünün 800'üncü yıl dönümü dolayısıyla UNESCO tarafından 2007 yılı, Mevlana Yılı ilan edildi. Mevlana Yılı ile ilgili bir dizi çalışma başlatan Konya Büyükşehir Belediyesi, senaryosu tamamlanan Mevlana filmi çekimleri için Hollwod'un ünlü yönetmenleri ile görüşüyor.

Filmin bir an önce çekilmesi için hummalı bir çalışma başlatan Büyükşehir Belediyesi ve Kültür Daire Başkanlığı, Mevlana'nın hayatını anlatan filmin uluslararası alanda ses getirmesi için girişlere başladı. Mevlana'nın hayatını olduğu gibi yansıtmak ve hoşgörü mesajını tüm dünyaya anlatmak istenen filmde uluslararası alanda büyük üne sahip ünlü aktörlere rol verilmesi düşünülüyor. Gladyatör, Akıl Oyunları gibi filmlerde başarılı bir performans sergileyen ve 5 dalda Oscar ödüllü Russel Crowe ile Cennetin Krallığı filminde Selahaddin Eyyübi'yi, Kurtlar Vadisi Irak filminde Şeyh Kerküki'yi canlandıran Suriyeli aktör Ghassan Massoud'un Mevlanayı canlandırması amaçlanıyor.

Mevlana'nın hayatını beyaz perdeye yansıtacak filmide uluslararası üne sahip oyuncuları oynatmayı amaçladıkları ifade eden Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Mevlana filminde uluslararası alanda büyük şöhreti olan oyunculara rol vermeyi amaçladıklarını ifade ederek, "Mevlana'nın rolünde uluslararası söhreti olan ve sanat gücü yüksek isimlerin oynaması halinde film dünya genelinde ses getirir. En azından bir 'Gandi' filmi kadar ses getireceğini umuyoruz. Arkadaşlarımız çalışmalarını sürdürüyor. Filmde Russel Crowe ya da Ghasson Mossoud gibi isimlerin oynatılması düşünülüyor. Filmle ilgili tüm çalışmalar bitti. Senaryosu tamamlandı iş sadece filmin çekimlerine kaldı. Bunun için çalışmalarımız devam ediyor" şeklinde konuştu.

Filmin çekimi için Hollywood ve Türkiye'deki ünlü yönetmenlerle görüşmeler yaptıklarını kaydeden Akyürek, şunları kaydetti: "Alternatif isimler ve yönetmenlerle görüşüyoruz. Hollywood ve Türk ünlü prodüksiyon ve yönetmenlerle görüşmelerimiz devam ediyor. Bizim için ilk olarak prodüksiyon ve yönetmenin bulunması önemli. Prodüksiyon ve yönetmenin belli olmasının ardından sıra oyunculara gelecek. Bizim amacımız Mevlana hayatını ve hoşgörü felsefesini tüm dünyaya anlatmak."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious