Mevlevî dergahı Ayasofya'ya taşındı!

  • Giriş : 19.06.2007 / 09:43:00

Ayasofya'da dün akşam açılan "Aşk Ocağında Cân Olmak-İnsanlığın Mirası: Mevlânâ Celâleddin-i Rûmî" adlı sergi, 'Dünle beraber gitti cancağızım / Ne kadar söz varsa düne ait / Şimdi yeni şeyler söylemek lazım." diyen Mevlânâ'nın bu dileğini hayata geçiriyo

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

UNESCO Mevlânâ Yılı etkinlikleri kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen sergide, Mevlâna'yı ve 800 yıl boyunca toplumu derinden etkilemiş Mevlevilik kültürünü anlatan 200 özgün eser sergileniyor. Çeşitli müzelerden gelerek Ayasofya'nın kubbesi altında buluşan Mevlânâ'nın oğlunun kaleminden çıkmış en eski tarihli Mesnevi nüshası, Şems-i Tebrizi'nin külâhı, Mevlevi şeyhlerinin, dervişlerinin kıyafetleri, müzik aletleri, elyazması eserler, hat levhaları, tekke eşyaları, zikir tesbihleri gibi birçok nesne, 7 asırlık Mevlevi geleneğini bugüne yansıtıyor. 'Aşk Ocağında Can Olmak', mekan, kurgu ve ses sistemiyle dünya standartlarında gerçekleştirilen ilk ve tek Mevlânâ sergisi olarak nitelendiriliyor.

Sergideki eserler, Mevlânâ Müzesi, Ankara ve Konya Etnografya Müzesi, İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesi, Divan Edebiyatı Müzesi, Topkapı Sarayı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Müzesi ve Sadberk Hanım Müzesi gibi pek çok müzeden getirildi. Prof. Dr. Mahmud Erol Kılıç, Prof. Dr. Nurhan Atasoy, Prof. Dr. Uğur Derman, Tuğrul İnançer, Yard. Doç. Dr. Nuri Şimşekler ve Ekrem Işın'dan oluşan danışma kurulunun yol göstericiliğinde hazırlanan serginin proje yönetimini Münevver Eminoğlu, mimari tasarımını Ahmet Özgüner, grafik tasarımını da Ersu Pekin üstlendi. Kültür tarihçisi Ekrem Işın'ın küratörlüğünü yaptığı sergi, Mevlevilik'te önemli bir sembol olan dokuz sayısı üzerine kurgulandı. Sergi, 'Hayatı ve Düşünceleriyle Mevlânâ', 'Mevleviliğin 800 Yılı', 'Mevlevi Dergâhı', 'Matbah-ı Şerif', 'Mevlevilikte Giyim - Kuşam', 'Müzik ve Sema', 'Hat, Edebiyat ve Mevlevilik'te Sembolizm' gibi başlıkların yer aldığı 9 ana bölümden oluşuyor.

Mevlânâ ile Ayasofya buluştu

Serginin tanıtım toplantısında konuşan Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Celil Güngör, mekân olarak Ayasofya'yı seçmelerinin nedenini şöyle açıkladı: "Doğu ve Batı kültürüne ait iki mekan ve insanın buluşmasını sağlamak ve sık sık söz edilen 'Medeniyetler İttifakı'na katkıda bulunmak istiyoruz. Ayasofya, aynı zamanda yabancı turistlerin en fazla ziyaret ettiği mekânlardan biri." Mevlânâ ve Ayasofya buluşmasının, tarihte bir ilk olduğunu söyleyen Ekrem Işın da "Tüm zamanları aşan Mevlânâ'yı böyle bir yerde ağırlamak gerekiyordu. Ayasofya, 13. yy'da Haçlılar tarafından yağmalandı. Mevlânâ'nın yaşadığı toplum da pek özgür bir yapıya sahip değildi, çünkü Moğol istilası vardı. Mevlânâ ile Ayasofya, bu sayede ortak bir kaderi paylaştı. Bu iki önemli figürü bir araya getirip sentez oluşturduk." dedi.

'Aşk Ocağında Can Olmak' sergisi, Mevlevi dervişlerinin sade yaşantısını konsept olarak belirlemiş. Bunun için de müzelerden büyük sanatkârların devlet ricali için yaptıkları Mevlevi sembollü gösterişli sanat eserleri yerine, nefis terbiyesi ile uğraşan Mevlevi canlarının kullandıkları sade eserler seçilmiş. Sergi, 12 Ağustos'a kadar pazartesi günleri dışında 09.00 ile 18.30 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Ziyaretçiler, 'Halk Günü' olarak belirlenen her ayın ilk pazartesi günü ise ücret ödemeden sergiyi gezebilecek.

Musa İğrek

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious