Mevlevi'den Kilise'de 'ney dersi'

  • Giriş : 28.08.2006 / 00:00:00

Türkiye'nin ilk Mevlevi neyzen kadını Münise Ünver, Londra'da meraklı İngilizlere ney dersi veriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye'nin ilk Mevlevi kadın neyzeni olarak bilinen Münise Ünver, yıllar önce geldiği Londra'da aralarında İngiliz vatandaşların da bulunduğu öğrencilerine Klise'de ney dersi veriyor.

Münise Ünver ilginç hayat hikayesini CİHAN'a anlattı. 1940 yılında Erzurum'da doğan Ünver, babasının asker olmasından dolayı Ankara'ya taşındığı ve neyle ilk tanışmasının da Ankara'da 1950'li yıllarda olduğunu söylüyor. Türkiye'de yaşadığı yıllarda dinlediği neyzen ustalardan çok etkilendiğini anlatan Ünver, "İstanbul'da Aka Gündüz beyden ders almıştım. Daha sonra rahmetli Halil Can hocamdan 1963-1968 yılları arasında ders almıştım, bu arada Üsküdar Musıki Cemiyeti'nde TRT için programlar yaptım." diyor.

Safiye Ayla konserlerine çağrıldım

Tevazusu ile dikkat çeken Münise Ünver, Türkiye'de yaşadığı yılları anlatırken neyzen olarak tanınmasının ardından Safiye Ayla'nın konserlerine çağrıldığını söylüyor. Neye karşı çok küçük yaşlarda bir ilgi duyduğunu anlatan Ünver, Ankara'da Devlet Konservatuarı Piyano Bölümünü bitirdikten sonra İstanbul'a taşınıyor. İstanbul'da ney üflemeye devam eden Ünver, burada İstanbul Radyo'su için programlar yapıyor, ünü her yere yayılan Münise Ünver, daha sonra Safiye Ayla'nın konserlerinde ney üflemek için çağrılıyor.

İngiltere macerası

Ney çaldığı 1969 yıllarında İstanbul'da birkaç İngiliz talebeyle tanıştığını anlatan Ünver, Londra'ya geliş hikayesini şöyle anlatıyor: "1960'lı yılların sonunda İngiliz talebelerle tanıştım. Onlara ders veriyordum. Daha sonra onlar bana biz İngiltere'ye dönünce derse nasıl devam edeceğiz diye sordular, ben de kendilerine, ya siz beni oraya alın ya da siz gelin buraya dedim. Sonunda beni İngiltere'ye çağırdılar ve o vesileyle geldim. Burada da İngiliz Mevlevilere çeşitli yerlerde özel ders verdim. Yine dışarda farklı yerlerde farklı vesilelerle ders verdiğim oldu. Daha sonra burada bir okulda öğretmen olarak görev yaptım. Yıllarca okulda ney dersi verdim ve emekli oldum, emekli olduktan sonra da hala ney dersi vermeye devam ediyorum."

İrlandalı John: "Münise Hanım mükemmel bir insan"

Ney çalanlar arasından bulunan İrlandalı Jonh, aylar önce bu grupla tanıştığını belirterek, Münise Ünver'e olan hayranlığını dile getirdi. Katıldığı bir Sufi Müzik programı vesilesiyle ney çalan gruplarla tanıştığını anlatan John, "Neyi daha önce hiç üflememiştim. Bu grubu tanıdıktan sonra kendi kendime ney

Üflemeye karar verdim. Çalmanın çok zor olduğunu biliyorum. Henüz iki aydır üflüyorum, sanırım notaları oturtmak için en az 6 ay gibi bir zamanın geçmesi gerekiyor. Ama ben bu grubu çok seviyorum, Münise hanım, mükemmel bir insan. Münise Ünver, ilk kez bu işle uğraşan kişi olarak biliniyor. Birgün çok iyi ney üfleyeceğimden umutluyum."şeklinde düşüncelerini dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious