Mevlid Kandili bütün islam âleminde dualarla idrak edildi

Mevlid Kandili bütün islam âleminde dualarla idrak edildi.18542
  • Giriş : 20.03.2008 / 08:01:00
  • Güncelleme : 20.03.2008 / 09:17:51

Kandil münasebetiyle camilere akın eden milyonlarca Müslüman, Rahmet Gecesi'nden hakkıyla istifade etmeye çalıştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Peygamber Efendimiz (sas)'in dünyayı şereflendirdiği gün olan Mevlid Kandili bütün İslam âleminde gözyaşı ve dualarla idrak edildi. Kandil münasebetiyle camilere akın eden milyonlarca Müslüman, Rahmet Gecesi'nden hakkıyla istifade etmeye çalıştı.

eygamberimiz'in doğum günü olan Rebiülevvel ayının 12. günü tüm İslam âleminde 'Rahmet Gecesi' olarak kabul ediliyor. Bu geceyi en güzel şekilde idrak etmek isteyenler, namaz kılıp dua ederek Allah'tan mağfirette bulunuyor. Mevlid Kandili sebebiyle dün camileri dolduran genç-yaşlı, kadın-erkek milyonlarca Müslüman, gecenin hürmetine bağışlanmak ve Allah'ın rahmetine mazhar olabilmek için dua dua yalvardı. Alemlere rahmet olarak gönderilen, kainatın baş tacı, Peygamberimiz için okunan Kur'an-ı Kerim, mevlid ve ilahileri dinlerken O'nun huzurunda olmanın lezzetini tattı.

Mevlid-i Nebevi'nin İslam aleminin tamamında idrak edildiğini belirten Prof. Dr. Ramazan Ayvallı, "Bu gecede, Resulullah'ın dünyaya gelişini, Mi'râc'ını ve hayatını anlatmak, O'nu hatırlatmak, O'nu övmek demektir." dedi. Peygamberimiz'in de Mevlid gecelerinde Eshâb'ına ziyafet verdiğini aktaran Ayvallı, Efendimiz'in dünyâyı teşrîf ettiği günde ve çocukluğu zamanında olan şeyleri anlattığına dikkat çekti. Hazret-i Ebû Bekir'in halîfe iken, Mevlid Gecesi'nde, Eshâb-ı Kirâm'ı toplayıp Resulullah'ın dünyayı teşrifindeki olağanüstü halleri konuştuğunu dile getiren Ayvallı, şunları söyledi: "Dünyanın her yerindeki Müslümanlar da, Peygamberimiz'in ve Eshâb-ı Kiram'ın yaptıkları gibi, Mevlid Gecesi'nde, Resulullah'ı anlatan kitapları okurlar ve Resulullah'ın dünyayı teşrîf ettiği bu şerefli gecede şenlik yapar, sevinirlerdi."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious