Mevlid Kandili dolayısıyla bu gece camiler dolup taştı

Mevlid Kandili dolayısıyla bu gece camiler dolup taştı.19474
  • Giriş : 20.03.2008 / 00:13:00
  • Güncelleme : 20.03.2008 / 00:11:40

Peygamber Efendimiz (sas)'in doğduğu gün Mevlid Kandili tüm yurtta ibadetlerle idrak edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Doğumuyla dünyayı karanlıktan kurtaran Peygamberimiz, doğum günüyle de son aylardaki sıkıntılarımıza manevi ilaç oldu. Mevlid Kandili münasebetiyle camilere akın eden Müslümanlar, Rahmet gecesinden hakkıyla istifade etmeye çalıştı.

Peygamberimizin doğum günü olan Rebiülevvel ayının 12. günü tüm İslam âleminde "Rahmet Gecesi" olarak kabul ediliyor. Bu geceyi en güzel şekilde idrak etmek isteyenler, bol bol namaz kılıp dua ediyor ve Allah'dan mağfirette bulunuyor. Her yıl bu gecede camileri dolduran milyonlarca Müslüman, O'nun adını anarak, kendisini kainata rahmet olarak gönderen Allahu Teala'ya şükranlarını sunuyor. Kandil sebebiyle dün camileri dolduran genç, yaşlı, kadın erkek herkes ellerini, bu gecenin hürmetine bağışlanmak ve Allah'ın rahmetine mazhar olabilmek için açtı. Âlemlere rahmet olarak gönderilen, kainatın baş tacı, varlığımızı ve kurtuluşumuzu kendisine borçlu olduğumuz, müstesna şahsiyet, Peygamberimiz için okunan Kur'an-ı Kerim, mevlit ve ilahileri dinlerken O'nun huzurunda olmanın lezzetini tattı.

Mevlid-i Nebevi'nin İslam aleminin tamamında idrak edildiğini belirten Prof. Dr. Ramazan Ayvalı, "Bu gecede, Resülullah'ın dünyaya gelişini, Mi'râcını ve hayatını anlatmak, onu hatırlatmak, onu övmek demektir." dedi. Peygamberimizin de mevlit gecelerinde Eshâbına ziyâfet verdiği aktaran Ayvalı, efendimizin dünyâyı teşrîf ettiği günde ve çocukluğu zamânında olan şeyleri anlattığına dikkat çekti. Hazret-i Ebû Bekir'in halîfe iken, mevlid gecesinde, Eshâb-ı kirâmı toplayıp, Resûlullah'ın dünyayı teşrifindeki olağanüstü halleri konuştuğunu dile getiren Ayvalı, "Dünyânın her yerindeki Müslümanlar da, Peygamberimizin ve Eshâb-ı kiramın yaptıkları gibi, Mevlit gecesinde, Resülullah'ı anlatan kitapları okurlar ve Resûlullah'ın dünyayı teşrîf ettiği bu şerefli gecede şenlik yapar, sevinirlerdi." dedi.

PEYGAMBER SEVGİSİ CAMİLERE SIĞMADI

Adanalılar Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in (SAV) doğum günü olan Mevlit Kandili'nde Merkez Sabancı Camii'ni doldurdu. Yatsı namazı öncesinde cami avlusunda Türk Kızılayı Adana şubesi tarafından cemaate 4 bin adet halka tatlı dağıtıldı. Kadınlı erkekli camileri dolduran Adanalılar, birlik ve beraberlik için dua etti. Sabancı Cimii'ndeki Mevlit Kandili programında cemaate, Peygamber ahlakı ve sevgisi anlatıldı. Kandil vaazını veren Adana Müftüsü Mehmet Barış, ailelerden çocuklarına mutlaka Kainatın Efendisi Hz Peygamberi (SAV) anlatmalarını ve onları camiye getirmelerini istedi.

İslam dininin inanç ve ahlâkı birbirine bağladığını ve en güzel ahlak sahibi olarak da Peygamberi (SAV) tanıttığını aktaran Müftü Barış vaazında şu ifadelere yer verdi:

"İslâm Peygamberi de her defasında yüksek ahlakı tamamlamak için gönderildiğini ifade eder. Hz. Peygamber'in (sav) hayatında davetini en çok kolaylaştıran şey kendi örnek hayatı olmuştur. Bugüne kadar müminler de Hz. Peygamber'in (sav) üstün ahlakını ve örnek şahsiyetini hayatlarının mihveri, eğitimlerinin rehberi yapmaya çalışmışlardır. İslam, bir ahlak dini olarak insanlığı kurtuluşa ve hidayete davet etmektedir. Zaten ilâhi dinlerin öncelikli gayesi de insanlara güzel ahlakı kazandırmak, bu yolla kâmil insanı ve birbirini sayan ve seven, birbirinin derdine koşan, güzellikte yarışan mükemmel toplumu oluşturmaktır. O, çocuklara şefkat ve merhamet gösterirdi.

Müftünün vaazının ardından Mevlid-i Şerif okundu ve Hz. Peygamberi anlatan ilahiler seslendirildi.

Mevlit Kandili'ni Sabancı Camii'ne değerlendiren ve esnaflık yapan Selim Ayhan, ailesinin yanında Türkiye'nin refahı ve huzuru için dua ettiğini belirterek, "Çok büyük bir duygu yoğunluğu yaşıyorum. Allah'tan dileğim, bu gecenin İslam alemini hayırlar getirmesi" diye konuştu.

Hz. Muhammed'in (sav) doğum günü vesilesi ile camiye çocuğu ile birlikte geldiğini söyleyen memur emeklisi Mustafa Çağlayan, sevdikleri için dua ettiğini söyledi.

ANTAKYA'DA MEVLİD KANDİLİ

Antakya'da, Hz. Muhammed'in doğum günü anısına Mevlid Kandili kutlaması yapıldı.

Diyanet İşleri Başkanlığı ile TRT Genel Müdürlüğünün ortaklaşa düzenlediği ve geçtiğimiz aylarda onarımı yapılan, Anadolu'nun ilk camisi olan Habib-i Neccar Camisi'ndeki Mevlit Kandili'ne, vatandaşlar ilgi gösterdi.

TRT'nin canlı yayın olarak verdiği Mevlid Kandili öncesinde Diyanet İşleri Başkanlığı Hac Dairesi Başkanı Seyfettin Ersoy, Hz Muhammed'in hayatı ve Müslümanlığı yayarken yaşadığı sıkıntıları anlatıp, dua okudu.

Daha sonra İstanbul, Bursa ve Ankara'dan gelen 12 mevlithan ilahi ve dualar okudu.

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Mehmet Şevki Aydın'ın da hazır bulunduğu Mevlid Kandili sonrasında vatandaşlara, kurabiye, meyve suyu ve lokum dağıtıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious