Mevlit yemeğinden 80 kişi zehirlendi

  • Giriş : 23.07.2006 / 00:00:00

Kastamonu’da mevlit yemeğinden yiyen yaklaşık 80 kişi zehirlenerek hastaneye kaldırıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Devrekani'nin Doğuorcünler köyünde yaşayan Nezahat Kılıçoğlu eşinin ölüm yıldönümü nedeniyle okuttuğu mevlit öncesinde misafirlerine yemek ikram etti. İkram edilen çorba, tavuk ve börekten yiyenler mevlit esnasında rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı. Devrekani Devlet Hastanesi'ne getirilen yaklaşık 80 kişiye besin zehirlenmesi teşhisi konuldu.

Aynı yemekten yaklaşık 250 kişinin yediği belirtildi. Önce çocuklar olmak üzere yemeği yiyenlerde bulantı ve kısma şikayelerinin başlaması üzerine, zehirlenme belirtisi görülenler önce Devrekani Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Durumu ciddi olanlar buradan Kastamonu Münif İslamoğlu ve Şerife Bacı Devlet hastanelerine kaldırılarak tedavi altına alındı. Köy Muhtarı Yüksel Kılıçoğlu, rahatsızlanan köylülerin minibüslerle hastaneye kaldırıldığını bildirdi.

Zehirlenenlerin durumları iyi olduğu açıklanırken Burak Börekçi (17) isimli genç durumunun ciddi olması nedeniyle Kastamonu Şerife Bacı Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Mevlide katılanlar zehirlenen kişi sayısının daha fazla olduğunu belirtirken komşu köylerden mevlite katılanların henüz hastaneye intikal etmedikleri öğrenildi.

Mevlit yemeği yiyen Burak Börekçi, şöyle konuştu: "Öğle saatlerinde mevlit yemeği vardı. Yemek yedikten sonra kusma ve baş dönmesi başladı. Benim gibi birçok kişi vardı. Hemen Devrekani Devlet Hastanesi'ne geldik oradan Kastamonu'ya sevk ettiler." Kastamonu Şerife Bacı Devlet Hastanesi Acil servis doktorları Börekçi'in durumunun iyi olduğunu hayati bir tehlikesinin olmadığını ifade etti.

Hastaneye giderek zehirlenenlere geçmiş olsun dileğinde bulunan CHP Kastamonu Milletvekili Mehmet Yıldırım Kastamonu Münif İslamoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Ahmet Avcı'dan durumla ilgili bilgi aldı. Başhekim Avcı durumu ağır olan kimsenin olmadığını belirtti. Yıldırım daha sonra Devrekani ilçesine geçerek Devrekani Devlet Hastanesi Başhekimi'nden son durum hakkında bilgi aldı. Mehmet Yıldırım, Devrekani Kaymakamı Mustafa Sarıkaya'nın Kastamonu Valisi Mustafa Kara'ya eksik bilgi vermesini eleştirdi. Zehirlenen kişi sayısının 80 olmasına rağmen valiye 24 kişi diyen Kaymakam'ın zehirlenmeye rağmen başka bir ilçede kutlanan festivalde konserde olmasına da tepki göstererek şunları söyledi. "İlçede 80 kişi zehirleniyor, devletin kaymakamı festivalde eğleniyor. Bu da yetmezmiş gibi valiye eksik bilgi veriyor. Kaymakam neden ilçeye gelmez, anlam verebilmiş değilim."

Öte yandan milletvekili Yıldırım Kastamonu Valisi'ni telefonla arayarak durum hakkında bilgi verdi. Tavuk satan iş yerleri ve marketlere baskın yapılmasını isteyen Yıldırım validen hastaneleri ziyaret etmesini, kaymakamın kendisine verdiği sayının yanlış olduğunu hatırlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious