Mevlüt'ten merak edilenler

Mevlüt'ten merak edilenler.17901
  • Giriş : 28.05.2008 / 22:17:00

Fatih Terim'in keşfedip Milli Takım'a davet ettiği 21 yaşındaki Mevlüt Erdinç, EURO 2008'de gol umudumuz olacak. İşte Fransa'nın Sochaux takımında forma giyen Mevlüt Erdinç:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Fatih Terim tarafından keşfedilen ve Milli Takım kadrosuna davet edilen 21 yaşındaki Mevlüt Erdinç, SABAH'a konuştu. Fransa'nın Sochaux takımında forma giyen genç futbolcu merak edilen sorulara yanıt verdi.

* Mevlüt kimdir? Bize kendinden bahseder misin?
Yozgatlıyız. Babam 1973 yılında Fransa'ya gelmiş, annemle beraber. 8 kardeşiz. En küçüğü benim. Fransa'da doğdum ve 21 yaşındayım. Babam fabrikada çalıştı. Serglod adlı küçük bir kulüpte, köy takımında oynuyordum. Orada Futbol oynarken beni izliyorlarmış seçtiler. 13 yaşındaydım ve beni Sochaux'ya Futbol akedemisine yatılı götürmeyi teklif ettiler. Kabul ettim. Bizim olduğumuz köyden Sochaux'ya; Futbol akademisine, her gün araçla gidip gelmenin imkanı yoktu. 13 yaşında ailemden ayrılmak zorunda kaldım. Yatılı okul hayatım başladı.

* 13 yaşındaki bir çocuk için ailesinden ayrı Futbol akademisinde 7-8 yıl geçirmek zor muydu? Neler hissettin?
Çok zor. Annemi çok özledim. Ağladığım geceler bayağı çok oldu. İlk altı ay özellikle çok zorlandım. Annem, babam, büyük abim bana, "Dayan Mevlüt. İyi bir futbolcu, sporcu olacaksın" dediler. Her akşam telefon ediyorlar ve beni sakinleştiriyorlardı. Sonunda alıştım. Ve 7 yıl futbolcu olmak için annemden ve ailemden ayrı kaldım. Onlarsız yaşamaya alıştım. Ağlaya ağlaya futbolcu oldum denebilir.

FİYATIM 5 MİLYON EURO

* 25 isimden 2 kişi Sochaux'ya gitti. Bu Sochaux için iyi bir yatırım mı?
Kesinlikle çok doğru bir yatırım. Örneğin 2012'ye kadar sözleşmem var. Şu anda beni isteyen takımlar varmış. Mesala Rennes bana geçen hafta talip olmuş. Kulübüm 5 milyon euro talep etmiş.

* Profesyonelliğe nasıl geçtin? Anlatır mısın?
Menez'le beni 18 yaşında profesyonel yaptılar. İlginçtir; ilk profesyonel maçımda son 5 dakika oyuna girdim. Ve 90+2'de ilk profesyonel olarak ilk golümü kaydettim. Unutulmaz bir andı.

* Fransa Ligi'nde 11 gol attın. Performansını nasıl değerlendiriyorsun?
Ben aslında 10 maç oynamadım. Çünkü bir hoca vardı beni oynatmıyordu. Bizim forvetler gol atamıyordu. Bana şans vermek durumunda kaldı. 23 maç oynadım ilk onbirde; sonra 11 gol attım.

HAKAR ŞÜKÜR HAYRANI

* Örnek aldığın futbolcu var mı?
Hakan Şükür... Çok büyük kariyeri var. Şükür herkes için bir fenomen.

* Milli takım'ın havası nasıl?
Çok iyi. Bana yardımcı oluyorlar. Rüştü, Hamit, Halil ağabey olsun... Herkes benimle ilgilendi. Mükemmel bir arkadaşlık var. Bu yüzden çok mutluyuz.

* Rakipleri nasıl değerlendiriyorsun?
Hepsi iyi takımlar. Portekiz ve diğerleri buraya geldiyse hepsi güçlüdür. Ronaldo sevdiğim ve hayranlık duyduğum bir futbolcu. Zor maçlar oynayacağız.


SABAH

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious