Mevsim geçişleri kalp krizi riskini artırıyor

Mevsim geçişleri kalp krizi riskini artırıyor .9779
  • Giriş : 10.09.2007 / 16:21:00

Mevsim geçişlerinin çeşitli rahatsızlıklara neden olabileceğini belirten uzmanlar, kalp krizi riskine karşı kalp hastalarını dikkatli olmaları konusunda uyarıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Özel Hayat Hastanesi Kardiyoloji Uzman Doktoru Sebahattin Elçi, sonbahar mevsimine girdiğimiz şu günlerde mevsim geçişlerinin kalp krizi risklerini arttırdığına dikkat çekti. Gün içinde saat 06.00 ile 12.00 arasında kalp krizinin daha çok görüldüğüne dikkat çeken Elçi, "Vücudun biyolojik ritmini koruyup, düzenlemede en önemli unsur olduğu kabul edilen melaton hormonu, beyinde sadece 23:00 ile 05:00 saatleri arasında salgılanmaktadır. Melatonin düzeyi sabah 06:00'dan sonra azalır, gece yüksek seviyelere ulaşır. Melatonin aynı zamanda bir mevsim ayıracıdır. Gecelerin kısa, gündüzlerin uzun olduğu yaz döneminde melatonin salgılanmasında azalma görülür" diye konuştu.

Stresin kalp krizini tetiklediğini vurgulayan Elçi, şöyle devam etti: "Melaton hormonunun azalmasıyla stres oluşur. Bu da kriz riskini artırır. Kalp hastalıklarından korunmak için kardiyolojik risk faktörlerini en aza indirilmesi gerekir. Stresin yanı sıra, hipertansiyon, şeker hastalığı, sigara içmek ve obazitenin kalp krizi riskini arttırmaktadır."

GÜNDE 1 SAAT YÜRÜMEK KALP KRİZİ RİSKİNİ YÜZDE 40 AZALTIYOR

Günde 1 saat yapılan bir yürüyüş kalp hastalığından yüzde 40 oranında koruduğuna değinen Elçi, düzenli spor yapan 60 yaşındaki bir kişinin kalbi spor yapmayan 20 yaşındaki bir kişinin kalbinden daha sağlıklı olduğunun altını çizdi. Sporun felç riskini de yüzde 25 azalttığını belirten Elçi, 'kalbinizi korumak için spor yapın' önerisinde bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious