Mevsim geçişlerine dikkat

  • Giriş : 18.10.2006 / 00:00:00

ABANT İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı'nda görevli Doç. Dr. Tuncer Tuğ, mevsim geçişlerinde, solunum rahatsızlıklarında artış olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kronik akciğer, KOAH, amfizem gibi kronik solunum yolu hastalarıyla, tekrarlayan astımı olan kişilerde mevsim değişimlerinde hastalık belirtilerinin şiddetlendiğini belirten Doç.Dr. Tuğ, “Bu tür rahatsızlıkları olan kişilerin mevsim geçiş dönemlerinde giyinmelerine ve beslenmelerine özen göstermeleri gerekir. Uzun süreli kronik hava yolu hastalığına veya müzmin kronik bir akciğer hastalığına sahip kişiler, terli terli dışarı çıkmamalı, soğuk su içmekten ve motosiklete binmekten kaçınmalıdırlar” diye konuştu.

Tekrarlayan solunum yolu enfeksiyonlarında grip aşısı yaptırmanın yararlı olacağını söyleyen Doç. Dr. Tuğ, konuşmasına şöyle devam etti;

“Mevsim geçiş hastalıkları olarak karşımıza çıkan solunum sıkıntısı, öksürük, balgam ve ateş gibi semptonlar, hastaları hastaneye yatma zorunluluğu duyulabilen bir konuma getirebiliyor. Havaların serinlemeye başladığı şu günlerde daha sıkı giyinmeli, aşı yaptırmalı ve dengeli beslenmeye özen gösterilmesi gerekir.”

Nefes darlığı, öksürük, balgam artışı olduğunu hisseden kişilerin ateş olsun olmasın mutlaka bir doktora başvurmasını isteyen Doç. Dr. Tuğ, “Semptonların artması halinde mutlaka bir hekime başvurulmalı. İhmali halinde gribal bir enfeksiyon gibi görülen durum akciğer iltihabına yol açarak ölüme bile neden olabilir” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious