Meyve fiyatlarında yüzde 50 düşüş

Meyve fiyatlarında yüzde 50 düşüş.22860
  • Giriş : 23.11.2008 / 20:02:00

Ekonomik kriz ve üretimdeki artış, meyvede ucuzluğu getirdi. Geçen yıla göre yüzde 50 düşüş yaşanan meyve fiyatlarının daha da ineceği açıklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Meyve fiyatlarının % 50 düştüğünü söyleyen TÜMESKOM Başkanı, 'Önümüzdeki dönemde sebze de yarı yarıya ucuzlayacak. Bu düşüş Mart'a kadar sürecek' dedi.

Kriz, meyve-sebze fiyatlarını da vurdu. Geçen yılın aynı ayına göre meyve fiyatlarında yüzde 50 ucuzluk yaşanırken, sebzede de önümüzdeki dönemde fiyatların düşmesi bekleniyor.

'ÜRETİMDE ARTIŞ VAR'

Tüm Bostan Sebze Meyve Komisyoncu ve Tüccarları Federasyonu (TÜMESKOM) Başkanı Burhan Er, meyve fiyatlarında yaşanan yüzde 50 düşüşün ana nedeninin kriz olduğunu belirterek, "Üretimde de artış var. Krize orantılı olarak fiyatlar düşmeye devam edecek" dedi. Sebzede de bazı ürünlerde fiyatların ucuzladığını söyleyen Er, "Genel olarak bakıldığında fiyatlarda düşüş de yok, yükseliş de. Ama sebzede de önümüzdeki dönemde fiyatlar düşecek, bu indirimler yüzde 50'ye varacak" diye konuştu. Yaşanan ucuzluğa üreticinin dayanamayacağını vurgulayan Er, üreticinin maliyetlerinin arttığını, en sonunda üreticinin ürününü tarlada bırakacağını kaydetti.

TARLADA KALACAK

Burhan Er, 2009'un Mart-Nisan aylarında, krizin etkisinin azalmasını beklediklerini ve tarla ürünlerinin de devreye girmesi ile sebze-meyve fiyatlarındaki düşüşün toparlanmaya başlayacağını ifade etti. Antalya'nın Demre ilçesinde üreticilik yapan Adem Küçük ise, krizin fiyatlarını vurduğunu söyleyerek, "Eskiden 10 dolara 8 kilo domates satarken, şimdi 10 dolara 13 kilo domates ihraç edebiliyoruz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*