Meyve üzerindeki ilaç kalıntılarına çözüm bulundu!

  • Giriş : 16.05.2006 / 00:00:00

Türkiye'deki elma üretiminin beşte birini karşılayan Isparta'da, "Biyoteknik Mücadele Yöntemlerinin Geliştirilmesi Projesi" ile zirai ilaçların kullanımı en aza inecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bu şekilde EURO- GAP prensipleri doğrultusunda üretim gerçekleşecek.
Isparta'da her yıl 550 bin ton elma üretimi gerçekleşiyor. Türkiye'deki üretimin beşte birine sahip olan bölgede, elmanın ekonomiye katkısı 200 milyon YTL civarında. Elmanın ihraç edilebilmesi için de zirai mücadele önemli yer tutuyor. Fakat ilaçlama sonunda çevre yine bu ilaçlar sayesinde zarar görüyor. Üretilen elmayı dış pazara ihraç edip, kalıcı ve sürekli yer bulmak isteyen Isparta'da, son zamanlarda gıda tüketimi bilincinin artırılması ve ihtiyaçlara cevap verilmesi için İl Tarım Müdürlüğü proje başlattı.

"Biyoteknik Mücadele Yöntemlerinin Geliştirilmesi Projesi" ile kalıntılardan oluşan zarar en aza indirilecek. Elma iç kurduyla mücadele esnasında tuzak yöntemi devreye sokuldu. Zirai mücadeleyi en aza indirmek için elma iç kurdu için cinsel çekici tuzaklar kuruluyor. Bu tuzaklar elma ağacının uygun yerlerine asılıyor. Zararlıların da biyolojisi gereği elma ağacında ziyaret edeceği yer cinsel çekiciliği yönünden bu tuzaklar oluyor. Tuzağın yapısı sayesinde üzerinde toplanan zararlılar, aygıta yapışacak. Böylece de elma zarar görmemiş olacak. Proje, öncelikle elma üretiminin en yoğun olduğu Eğirdir Boğazova Köyü ve Gelendost Havzası'nda bulunan ağaçlarda uygulamaya konuldu. Proje sonlandığında yapılacak olan değerlendirme sonucunda, çalışma Isparta'nın tüm bölgelerinde uygulanacak. Projenin kiraz başta olmak üzere diğer meyve türlerine de uygulanabilirliği sağlanacak. Gereksiz ilaç kullanımının engelleneceğini belirten Tarım İl Müdürü Mücahit Yeşil, zaman ve ekonomi yönünden de tasarruf sağlanacağını söyledi. Çevrenin de ilaç kalıntılarında zarar görmesinin engelleneceğini aktaran Yeşil, " Bu proje için İl Özel İdaresi tarafından 6 bin YTL. destek aldık. Zirai mücadele noktasında İl Müdürlüğü olarak çalışmalarımız devam ediyor." dedi.

Isparta Tarım İl Müdürlüğü, ayrıca bölgede bulunan 3 milyon 100 bin elma ağacının tamamını bilgisayarlı denetim ile kontrol altına alıyor. Zirai mücadele faaliyetleri bu sisteme bağlı olarak yürütülüyor. Tarım İl Müdürlüğü'nden uyarı almayan hiçbir üretici bahçesine ilaçlama yapmak için giremiyor. Bu da ekonomik olarak büyük tasarrruf sağlıyor. Tarım İl Müdürü Mücahit Yeşil, bir ilaçlamadan yaklaşık 1 milyon 500 bin YTL civarında tasarruf sağlandığını da ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious