Meyvede fiyat sıkınıtısı olmayacak

Meyvede fiyat sıkınıtısı olmayacak.20359
  • Giriş : 31.05.2008 / 12:45:00

Geçtiğimiz yıl kuraklığın büyük zarar verdiği meyvede bu sene sıkıntı yaşanmayacak. Kirazın dışında yaz meyveleri pahalı tüketilmeyecek. İşte detaylar:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çiçek döneminde yeterli tozlanamayan kirazda verim düşüklüğü yaşanıyor. Türkiye meyve üretimi ve ihracatında önemli bir paya sahip Alara Fidancılık CEO'su Yavuz Taner, bu yıl Türkiye genelinde kirazın haricinde meyvecilikte herhangi bir sıkıntının olmadığını söyledi. İlkbaharda hava şartlarının iyi gittiğini, yaz meyvelerinin dondan etkilenmediğini ifade eden Taner, "Daha çok ihracata giden 0-900 ziraat kirazı olarak adlandırılan Napolyon kirazı yeterli meyve tutmadı. Tozlanma döneminden kaynaklanan sorundan dolayı kalitesi düştü. İhracat standardına ulaşamadı. Bunun dışındaki meyvelerde üretimden kaynaklanan herhangi bir sorun yok. Dolayısıyla kiraz pahalı diğerleri normal fiyatlarda olacak." dedi. Taner, sofralık kirazın 3-4 yeni liranın altına düşmeyeceğini kaydetti.

Son yıllarda yaş meyve sebze ihracatı içinde önemli bir çıkış yakalayan kirazda kalite düşüklüğü yaşanıyor. Geçen yıl kirazın ihracat standardına ulaşamaması nedeniyle Avrupa pazarındaki liderliğini Amerika'ya kaptıran Türkiye, bu yıl da aynı durumla karşı karşıya. İhraç edilebilecek nitelikte kiraz bulamamaktan yakınan Yavuz Taner, "Türkiye'de yeterince kiraz dikildi, çok ağaç var deniyor, ama bunların büyük bir kısmı ihracat standardına uymuyor. Türkiye'nin kiraz üretimi 250 bin tonun üzerinde ancak bunun 100 bin tonluk kısmı ihraç edilebilir nitelikte. Bu miktarı en az 200 bin tona çıkarmamız lazım." diye konuştu.

ÇUKUROVA VE AKDENİZ'DE CALİFORNİA MODELİ UYGULAMAMIZ LAZIM

Kiraz ve siyah incir ihracatında dünya liderliğine oynayan bir şirket olduklarını ifade eden Taner, diğer ürünlerde de söz sahibi olmak için Çukurova ve Akdeniz bölgelerinde büyük meyve bahçeleri oluşturduklarını kaydetti. Türkiye'de olmayan çeşitleri dışarıdan getirerek adaptasyonunu sağladıklarını vurgulayan Taner, "Amacımız fidanı getirip satmak değil. İlk önce kendi bahçelerimizde üretimini yapacağız. Daha sonra diğer üreticiyle paylaşacağız." dedi. Taner, Türkiye'nin meyvecilikte söz sahibi olabilmesi için Çukurova ve Akdeniz'de California modelinin uygulanmasını önerdi. Yelpazeyi genişletmek ve yeni çeşitleri denemek amacıyla 8 yıl önce Çukurova-Tarsus bölgesinde meyve bahçesi kurduklarını hatırlatarak şöyle devam etti: "Buradan iyi bir netice aldık. Yüksek performans yakaladığımız aldığımız çeşitleri 1,5 yıl önce Antalya'da da üretmeye başladık. Türkiye'de Çukurova ve Akdeniz, iklim yapısı itibariyle California'ya eşdeğer bir üretimin yapılabilecek bir bölge. California, Amerika'nın sebze meyve üretiminin yüzde 60'ını gerçekleştiriyor. Dolayısıyla iklim koşullarının uygun olmasının getirdiği avantajla Akdeniz ve Çukurova bölgelerinde California modeliyle üretim yapabiliriz. Böylece hem ihracat, hem de iç pazar yönüyle önemli kazanımlar elde edebiliriz." Taner, ayrıca Çukurova ve Akdeniz bölgelerindeki meyve bahçelerinden 10 yıl içinde 50 milyon dolar ihracat hedeflediklerini belirtti.

BELÇİKALI UNİWEG ALARA'YA YÜZDE 30 ORTAK OLDU

Taner, 50 milyon dolar olan meyve ihracatını daha yukarı çekmek için de çeşitli girişimlerde bulunduklarını anlattı. Bu çerçevede dünyanın en büyük meyve pazarlama şirketlerinden biri olan Belçikalı Uniweg firmasıyla stratejik bir ortaklığa gittiklerini aktaran Taner, bu sayede AB ve Rusya dışındaki pazarlara daha kolay ulaşacaklarını ifade etti. Uniweg'in Alara Tarım'ın yüzde 30'una ortak olduğu bilgisini veren Taner, şöyle konuştu: "Bu firmanın yıllık 5 milyar doların üzerinde cirosu var. Ortaklıktaki asıl amacımız bu güne kadar yaptığımız pazarlamayı daha öte götürebilmek. Avrupa'da 25 farklı süpermarkete ürün veriyoruz. Bu ortaklıkla bütün dünya ülkelerine ulaşmayı hedefliyoruz."

Taner'in verdiği bilgilere göre, son dönemlerde Türkiye'de meyvecilik yatırımları artıyor. Meyvecilikte 20 dekar üzeri bir yapılanma var. Bazı yatırımcılar 200 dekara varan bahçeler yapmaya başladı. Bin dönümün üzerinde kiraz bahçesi kuranlar var.

"Türkiye'de 150 çeşit incir, 100 çeşit kiraz yetiştiriliyor ama bunun sadece bir çeşidi ihraç edilebiliyor." diyen Taner, Türkiye'nin 5 yıl sonra meyvecilikte büyük patlama gerçekleştireceği öngörüsünde bulundu.

Ağırlıklı kiraz olmak üzere toplam 7 bin dekarlık bir alan üzerinde meyve yetiştiriciliği yapan Alara'nın Arjantin'de de 420 dekar kiraz plantasyonu bulunuyor. Aynı ülkede 2 bin 400 dekarlık da sözleşmeli üretimi yaptırıyor. Kiraz satışını yılda 200 güne çıkaran şirket, bu süreyi daha da artırmak için Arjantin dışında yeni üretim bölgeleri arayışını sürdürüyor. Alara, toplam 370 dekar olan Antalya meyveliğinde 100'er dönüm kaysı, nektarın, Japon eriği, 60 dönüm hicaz narı, 5'er dönümde elma ve Trabzon hurması yetiştiriyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious