Meyvelerinizi iyi yıkayın!

  • Giriş : 09.07.2006 / 00:00:00

Uzmanlar, iyi yıkanmayan sebze ve meyveler ve su yoluyla bulaşan hastalıklara yaz aylarında daha sık rastlandığı belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Osmaniye İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Ramazan Çetin, yaptığı açıklamada, su ve besinler yoluyla bulaşan hastalıkların önlem alınmadığı takdirde salgın boyutuna ulaşabileceğine dikkat çekti. Türkiye'nin içinde bulunduğu coğrafi yapı ve mevsimsel özellikler sebebiyle enfeksiyon hastalıklarının hızla yayılabildiğini hatırlatan Çetin, su ve besinlerle bulaşan çeşitli mikropların genellikle ağız yoluyla alındığını ve bu mikropların sindirim yoluna yerleşerek enfeksiyona yol açtığını kaydetti.

Çetin "Mikrop, su ve besinlerle genellikle hasta kişilerin dışkı ve idrarlarından bulaşır. En sık karşılaşılan belirtiler ishal ve kusmadır. Toplumda nadir görülen hastalıklar, önlem alınmadığı takdirde bir anda salgın boyutuna ulaşabilir." dedi.

Su ve besin yoluyla bulaşan hastalıkların hava sıcaklığının yüksek olduğu mevsimlerde arttığını vurgulayan Çetin, bu vakaların da özellikle kentlerin gecekondu bölgelerinde sıkça görüldüğünü dile getirdi. Çetin, şunları kaydetti: "Anne sütü almayan biberonla beslenen ve aşılanmayan çocuklarda salgın hastalıkların görülme riski fazla. Ayrıca tuvalet, mutfak ve banyo temizliğine büyün önem verilmesi gerekiyor. Bu hastalıklardan korunmak için eller bol su ve sabunla yıkanmalı, sağlıklı su içilmeli, insan atıklarından uzak yerde yaşanmalı, çiğ tüketilen meyve ve sebzelerin bol suyla yıkanması gerekli."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious