Mezurayla dostluk, hayat kurtarıyor

  • Giriş : 01.04.2007 / 00:00:00

Bel çevresi genişliğinin fazla olmasının kalp ve şeker hastalığına yakalanma riskini ortaya koyan ''Metabolik Sendrom''un önemli bir göstergesi olduğu belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yüksek İhtisas Hastanesi kardiyoloji ve iç hastalıkları uzmanı Doç. Dr. Ahmet Temizhan, bel çevresi genişliğinin ilerde
Temizhan, bu hastalık riskiyle karşı karşıya bulunduğunu bildirdi.

Temizhan, özellikle büyük şehirlerde yaşayanların sürdürdüğü hareketsiz yaşam tarzının, karın bölgesindeki yağlanmayı beraberinde getirdiğine işaret etti. Karın bölgesindeki yağların, iç organlarda oluşan yağlanmanın göstergesi olduğunu ifade eden Temizhan, bunu tomografiyle yapılan ölçümlerin de doğruladığını belirtti.

Temizhan, karın bölgesindeki yağ hücrelerinin kana hormon verdiğini ifade ederek, bunun ilerde şeker hastalığı ve damar sertliği gibi rahatsızlıklara yol açabildiğini bildirdi.

-''METABOLİK SENDROMA DİKKAT''-

''Metabolik Sendrom'' adı verilen göstergelerden yola çıkılarak, son yıllarda en fazla ölüme yol açan kalp ve şeker hastalıklarının erken fark edilip önlenebileceğini anlatan Temizhan, ''Metabolik Sendrom'' tanısının konulabilmesi için bel çevresi genişliğinin erkeklerde 94 santimetre ve üzerinde, kadınlarda ise 80 santimetre ve üzerinde olmasının yanı sıra, şu göstergelerden 2'sinin bir arada bulunması gerektiğini bildirdi:

-Kan basıncının 130/85 mmHg ve üzerinde olması,

-Kan şekerinin 110 mg/dL ve üzerinde olması,

-İyi kolesterolün erkeklerde 40 mg/dL, kadınlarda 50 mg/dL'nin altında olması,

-Kandaki yağ oranının (trigliserid) 150 mg/dL üzerinde olması.

Temizhan, bu göstergelere sahip kişilerde diyabet gelişme riskinin diğer kişilere oranla 5-6, koroner kalp rahatsızlığı gelişme riskinin ise 2-3 kat fazla olduğunu bildirdi.

-''BEL ÇEVRESİ GENİŞLİĞİNİ ÖLÇMEK BASİT BİR YOL''-

Bel çevresi genişliğini ölçmenin basit bir yol olduğunu ifade eden Temizhan, şunları kaydetti:

''Belki herkes gidip belirli aralıklarla bu değerlerini ölçtüremez ama, bir mezura (terzilikte ölçü almak için kullanılan, genellikle 1,5 metre uzunluğunda şerit metre) alıp kendi bel çevresini kolaylıkla ölçebilir. Bu herkesin kendi başına yapabileceği zahmetsiz bir iştir. Bu ölçüm, estetik kaygılardan ziyade sağlığın korunması için yapılmalıdır. Göbek deliğinin çevresinden yapılan ölçümlerde erkekler bel çevresi genişliğinin 94 santimetreden, kadınlar ise 80 santimetreden fazla olduğunu tespit ederlerse, Metabolik Sendrom olasılığını akıllarına getirmelidirler. Çünkü bel çevresi genişliği, önemli bir risk göstergesidir.''Ev kadınlarının Metabolik Sendrom açısından daha fazla risk altında olduğu uyarısında bulunan Temizhan, ''Çalışan kadınlardaki göbeklilik oranı ev hanımlarına oranla daha düşüktür. Erkeklerdeki oran da yine kadınlara göre daha düşüktür. Kadınlar, evlerin sağlık melekleridir. Hem kendileri, hem yetiştirdikleri çocuklar, hem de diğer aile bireyleri için doğru beslenme yöntemleri benimsemelidirler'' diye konuştu.

-''LİPOSACTİON KARIN İÇİNDEKİ YAĞLARI YOK ETMEZ''-

Temizhan, özellikle kadınların ''liposaction'' yöntemiyle karın bölgesindeki yağları aldırdıklarını hatırlatarak, estetik bir müdahale olan bu yöntemin sadece deri altındaki yağları yok ettiğini, iç organlara zarar veren karın içindeki yağlara ise dokunmadığını söyledi.

Temizhan, ''Bu nedenle bu yöntemle karın bölgesindeki yağlarını aldıran hanımlar, problemin sadece estetik yönden çözüldüğünü, sağlık açısından sorunun ise hala devam ettiğini unutmamalıdırlar'' dedi.

-EN FAZLA GÖBEKLİ KARADENİZ'DE-

Türkiye'de 7 bölgedeki 47 ilde toplam 4 bin 264 kişiyle yapılan Metabolik Sendrom Sıklığı Araştırmasına da (METSAR) dikkati çeken Temizhan, ''Abdominal Obez'' denilen en yüksek ''göbeklilik'' oranının Karadeniz bölgesinde görüldüğünü söyledi.

Araştırmaya göre, 7 bölgedeki göbeklilik oranları şöyle:

BÖLGE TOPLAMDA ORAN KADINLARDA ORAN ERKEKLERDE ORAN

----- ------------- --------------- ---------------

Karadeniz 40.2 63.1 17.1

Marmara 37.7 57 16.4

Ege 36.6 52.1 20.9

Doğu Anad. 35.4 52.5 18.7

İç Anad. 35.3 56.7 14.1

Akdeniz 34.2 47.6 20.8

Güneydoğu 31.9 53.9 10

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious