MGK Genel Sekreteri Londra'ya atandı

MGK Genel Sekreteri Londra'ya atandı .5692
  • Giriş : 14.07.2007 / 12:12:00

Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri Büyükelçi Mehmet Yiğit Alpogan, Türkiye'nin Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı nezdinde büyükelçi olarak atandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Alpogan'ın Bakanlar Kurulu üyeleri tarafından imzalanan atama kararı Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

MGK Genel Sekreterliği'ne atanan ilk sivil genel sekreter olan Büyükelçi Alpogan, görevini 2004 yılının ağustos ayından bu yana sürdürüyordu.

Genel Sekreterliğe atanmasından önce Türkiye'nin Atina Büyükelçisi olan Alpogan, Türk-Yunan ilişkileri ve Kıbrıs konularında etkili isimlerden biri olarak biliniyor.

Evli ve iki çocuk babası olan Alpogan, 1945'te Ödemiş'te doğdu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun olan Alpogan, İngilizce ve Fransızca biliyor.

Alpogan, 1995'te Türkiye'nin Aşkabat Büyükelçisi oldu. 1998'de ikili siyasi ilişkiler ve Denizcilik Havacılık Genel Müdürlüğü'nde büyükelçilik görevinin ardından, 2000'de Dışişleri Bakanlığı'nda müsteşar yardımcılığı yaptı.

Alpogan, 2001 yılında da Atina'daki büyükelçilik görevine başladı. MGK Genel Sekreterliği'ne kimin geleceği henüz kesinlik kazanmazken, bu ismin diplomat kökenli olmasına muhtemel gözle bakılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious