MGK salonuna teknolojik zırh

MGK salonuna teknolojik zırh.15820
  • Giriş : 03.11.2008 / 09:40:00

Cumhurbaşkanlığı Köşkü’ndeki tadilat MGK salonuna da uzandı. İleri tekonoloji ekipmanları ile donatılan salona bir de Ankara manzaralı pencere açıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Devletin zirvesinin buluştuğu, kritik kararlara imza atılan Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantıları artık ileri teknoloji desteği ile yapılacak.

Cumhurbaşkanlığı Köşkü'nde başlatılan tadilat kapsamında MGK salonu da yenileniyor. İleri teknoloji ekipmanları ile donatılan MGK salonunda “telekulak” ihtimali üzerine alınan tedbirler de yeni teknolojilerle desteklenecek. Tadilat nedeniyle, son MGK toplantısı Pembe Köşk'te yapılmıştı.

MGK toplantılarında kabartma Türkiye haritası üzerinde yapılan sunumlar, artık dijital haritalar ile gerçekleştirilecek. Projeksiyon cihazları ile gerçekleştirilecek sunumlarda, bilgisayar desteği de alınacak. MGK toplantı salonunun masasına ise katılımcıların her biri için açılır kapanır bilgisayar ekranları yerleştirilecek.

YENİ BİR PENCERE

Devam eden tadilat kapsamında daha önce hiç penceresi bulunmayan MGK salonuna yeni bir pencere de eklendi. Kurşun geçirmez camdan yapılan pencerelerde, cam üzerinden lazer teknolojisiyle yapılan dinleme yöntemine karşı önlem de alındı. Pencerelerde, ses dalgalarını lazer cihazıyla tespit etme yöntemine karşı üretilen özel camlar kullanıldı.

Köşk, telefon dinlemelerine karşı santral sistemini de komple yenilemişti.

AKŞAM

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*