MGK: Tedbirler kararlılıkla sürdürülecek

MGK: Tedbirler kararlılıkla sürdürülecek.15154
  • Giriş : 24.04.2008 / 20:34:00

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısının ardından yapılan açıklamada, Irak'ın kuzeyinde üslenmiş terör örgütüne karşı Türk Silahlı Kuvvetlerince yapılan başarılı sınır ötesi operasyonların sonuçlarının değerlendirildiği belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısının ardından yapılan açıklamada, Irak'ın kuzeyinde üslenmiş terör örgütüne karşı Türk Silahlı Kuvvetlerince yapılan başarılı sınır ötesi operasyonların sonuçlarının değerlendirildiği belirtilerek, ''Ülkemizin huzur ve güvenliğini zedelemeye yönelik girişimlere karşı alınan tedbirlerin kararlılıkla sürdürüleceği teyit edilmiştir'' denildi.

Milli Güvenlik Kurul Genel Sekreterliğinden yapılan açıklamaya göre, MGK bildirisi şöyle:

''Toplantıda, Irak'ın kuzeyinde üslenmiş terör örgütüne karşı Türk Silahlı Kuvvetlerince yapılan başarılı sınır ötesi operasyonların sonuçları değerlendirilmiştir. Irak kuzeyinin terör örgütünce kullanılmasının önlenmesinin sadece ülkemizin değil, aynı zamanda Irak'ın ve bölgenin güvenlik, istikrar ve huzuruna katkıda bulunacağı vurgulanmıştır.

Ülkemizin huzur ve güvenliğini zedelemeye yönelik girişimlere karşı alınan tedbirlerin kararlılıkla sürdürüleceği teyit edilmiştir.

Irak genelinde meydana gelen gelişmeler gözden geçirilmiş, Irak'ta milli mutabakatın temelini oluşturan yasama alanındaki faaliyetler ile Irak'ın bölgede yerini yeniden alabilmesine yönelik gelişmeler değerlendirilmiş, bu bağlamda ülkemizin tüm Iraklı grup ve oluşumlarla istişarelerinin sürdürülmesinin yararlı olacağı mütalaa edilmiştir. Ayrıca, Irak ile başta ekonomi ve enerji olmak üzere çeşitli alanlardaki ikili işbirliğinin daha da geliştirilmesi üzerinde durulmuştur.''

Bildiride, toplantıda Kıbrıs'taki sürecin de ele alındığı ifade edilerek, şöyle devam edildi:

''Kıbrıs'ta 21 Mart 2008 tarihinde başlayan yeni süreç ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Bu çerçevede, Türkiye'nin Kıbrıs'ta adil ve kalıcı bir çözüme ulaşılması çabalarını içtenlikle desteklediği, çözümün Ada'daki gerçekler temelinde iki ayrı halkın ve iki demokrasinin varlığına dayanacağı, iki kesimliliğin, iki tarafın siyasi eşitliğinin, iki kurucu devletin eşit statüsünün ve yeni ortaklık devleti parametrelerinin korunmasının esas olduğu, garanti ve ittifak antlaşmalarının yürürlükte kalacağı vurgulanmıştır.''

AA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious