MGK terör gündemiyle toplanıyor

MGK terör gündemiyle toplanıyor.15785
  • Giriş : 21.02.2008 / 00:08:00

Milli Güvenlik Kurulu bugün toplanıyor. Kurulun gündeminde yine PKK ile mücadele var. Toplantıda hava operasyonlarının sonuçları değerlendirilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın "Kara harekatı ihtimali masada" açıklamasının ardından bu konunun da gündeme gelmesi bekleniyor. Askeri mücadelenin dışında atılacak adımlar da toplantıda görüşülecek.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün başkanlığında toplanacak Milli Güvenlik Kurulu'nda terör örgütü PKK'ya karşı yürütülen hava operasyonları sonuçlarıyla masaya yatırılacak.

Bundan sonra kara harekatı da dahil operasyonel anlamda atılacak adımlar da toplantıda konuşulacak. Dışişleri Bakanı Ali Babacan 19 Şubat'ta Moskova ziyareti öncesi CNN TÜRK'e yaptığı açıklamada, "Kara harekatı opsiyonu açık, orada duruyor. Zamanlama önemli. Mevsime duruma göre karar verilecek" demişti.

Toplantıda 5 Kasım sonrası başlayan ABD ile işbirliği mekanizması ve sonuçları da gündeme gelecek.

Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Ergin Saygun'un Washington'a yaptığı ziyaretin ardından Amerikalı muhatabı Orgeneral Carltwright da Ankara'ya süpriz bir ziyarette bulunmuştu.

Bu arada Ankara, 2001 yılından beri ilk kez bir ABD Savunma Bakanı'nı ağırlayacak. ABD Savunma Bakanı Robert Gates'i 27-28 Şubat tarihlerinde Ankara'da olması bekleniyor.

Bu ziyaretin ardından mart ayında da ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney Türkiye'ye gelecek. Toplantıda ABD'li yetkililerle yapılan ve yapılacak görüşmelere ilişkin değerlendirme yapılacak.

Toplantıda terörle mücadelede askeri harekat dışındaki tüm seçenekler de değerlendirilecek. Hükümet İspanya ve İngiltere'nin ETA ve İRA ile yürüttüğü mücadeleyi rapor haline getirmişti. Terörle Mücadele Yüksek Kurulu'nun gündemindeki bu raporun Milli Güvenlik Kurulu'nda da ele alınması bekleniyor.

Resmi gündem terör ama bu süreçte Cumhurbaşkanı Gül'ün önünde türban düzenlemesine ilişkin Anayasa Değişikliği bulunuyor. Resmi gündemde yer almamasına rağmen, askeri kanadın türban düzenlemesine ilişkin görüşlerini gündeme getirmesi de ihtimaller arasında.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious