MGK toplantısı sona erdi

  • Giriş : 28.12.2006 / 00:00:00

Milli Güvenlik Kurulu toplantısı sona erdi. 13.30’da başlayan toplantı yaklaşık 5 saat sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Türkiye’nin AB’ye üyelik hedefine bağlılığını koruduğunu ve bu bilinçle çalışmalarına kararlılıkla devam ettiğini bildirirken, Kıbrıs gibi müzakere süreciyle ilgili olmayan engellerin Türkiye’nin önüne çıkarılmamasının beklendiğini vurguladı.

MGK toplantısının ardından yayınlanan bildiride, toplantıda, başta bölücü terör örgütü olmak üzere iç güvenliğe ilişkin diğer konuların ele alındığı belirtildi. Toplantıda, 11 Aralık 2006 tarihinde yapılan AB Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda alınan karar sonucunda yeni bir döneme giren Türkiye-AB ilişkilerinin ve söz konusu kararın ilişkilerin geleceği açısından olası sonuçlarının kapsamlı şekilde değerlendirildiği ifade edildi.

Türkiye’nin, AB’ye üyelik hedeflerine bağlılığını koruduğu ve bu bilinçle çalışmalarına devam edeceği kaydedilen bildiride, AB tarafından diğer ülkeler için öngörülmeyen ölçüt ve yöntemlerin, Türkiye için de öngörülmemesi ve müzakere sürecinin önüne Kıbrıs gibi bu süreçle ilgili olmayan engellerin çıkartılmamasının beklendiği ifade edildi. Bildiride, ’’Toplantıda, bu anlayışımızın AB tarafından da paylaşılmasının, müzakere sürecinin sürdürülebilirliği açısından zorunluluk olduğu vurgulanmıştır’’ denildi.

-’’IRAK’TAKİ ÇATIŞMALAR ENDİŞE VERİCİ’’-

Toplantıda, Irak’taki gelişmeler ve Türkiye’nin izleyebileceği politikaların gözden geçirildiği de belirtilerek, şu hususlara yer verildi: ’’Irak’ın toprak bütünlüğünün ve siyasi birliğinin korunmasının gerektiği belirtilerek, etnik ve mezhep çatışmasından duyulan endişe dile getirilmiş, bu alanda uzlaşı çabalarına destek vermek amacıyla taraflarla mevcut diyaloğun sürdürülmesinin ve Irak’la ilişkilerimizin her alanda geliştirilmesinin önemi yinelenmiştir.

Irak Çalışma Grubu’nun açıkladığı rapor da ele alınmış, siyasi ve demokratik sürecin işlemesine, ülkenin yeniden imarına Türkiye’nin verdiği güçlü desteğin devam ettirilmesinde ve ABD ile süren diyalog ve işbirliğinin yanı sıra Irak’ın komşuları ve bölge ülkeleriyle BM, İKÖ ve Arap Ligi ile de temaslarımızın artırılmasında yarar görülmüştür.’’

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious