MGK toplantısında ortaya çıkan kararlar

MGK toplantısında ortaya çıkan kararlar.15785
  • Giriş : 01.07.2009 / 12:40:00
  • Güncelleme : 01.07.2009 / 13:06:37

MGK toplantısı dün rekor sürede sona erdi. Tek sayfalık 3 maddelik bildiri basına dağıtıldı. İşte ayrıntılar...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Satırbaşları...

-Ülkemizin birliği ve bütünlüğüne yönelik tüm tehditlere kararlılıkla mücadele edilecektir.

-Devlet kurumlarımızı basın yoluyla yıpratmaya yönelik beyan ve yayınlardan rahatsızlık dile getirilmiş ve halkımızın desteği ile bu bu beyan ve yayınlara mahal verilmeyeceği bildirilmiştir. Bu tür yayınlar ülkemize hiçbir fayda sağlamayacaktır.

-Terörle aynı kararlılıkla mücadeleye devam edilecektir.

TOPLANTI AYRINTILARI

Milli Güvenlik Kurulu'nun (MGK) Haziran ayı olağan toplantısı saat 13.30'da başladı. Toplantıda, iç ve dış gelişmeler değerlendirildi.

Kabine değişikliğinin ardından Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin, MGK toplantısına ilk kez katıldı.

Saat 13.30'da başlayan Milli Güvenlik Kurulu toplantısı 21.15 dolayında sona erdi. MGK toplantısı ile ilgili şu açıklama yapıldı Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığındaki Milli Güvenlik Kurulu toplantısı sona erdi.

MGK'nın Çankaya Köşkü'ndeki Haziran Ayı Olağan Toplantı, 7 saat 40 dakika sürdü.

Toplantıya Türkiye'nin Irak Özel Temsilcisi Murat Özçelik de katıldı.
Çankaya Köşkü'ne saat 14.00'te giriş yapan Özçelik, 17.20'de ayrıldı.
Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ertuğrul Apakan da saat 19.10'de Köşk'ten ayrıldı.

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısında, ''devletin kurumlarını yıpratmaya yönelik beyan ve yayınlara ilişkin tepki ve düşüncelerin dile getirildiği'' belirtilerek, ''bu tür faaliyetlerin ülkeye bir fayda sağlamayacağının teyit edildiği'' bildirildi.

Milli Güvenlik Kurulu'nun yaklaşık 8 saat süren toplantısının ardından MGK Genel Sekreterliğince yayınlanan bildiri şöyle:

''Toplantıda, ülke güvenliğini etkileyen iç ve dış gelişmelerin kapsamlı bir değerlendirmesi yapılmış; ülkemizin bütünlüğünü ve milletimizin birliğini ve huzurunu bozmaya yönelik her türlü faaliyete karşı yürütülen mücadelenin, halkımızın güven ve desteği ile sürdürüleceği belirtilmiştir. Bu konuyla ilgili çalışmalar da gözden geçirilmiştir.

Ayrıca devletimizin kurumlarını yıpratmaya yönelik beyan ve yayınlara ilişkin tepki ve düşünceler dile getirilmiş, bu tür faaliyetlerin ülkemize bir fayda sağlamayacağı teyit edilmiştir.

Kıbrıs sorunun adil ve kalıcı biçimde çözüme kavuşturulmasının bölgede güvenlik, istikrar ve refahın sağlanabilmesi açısından önem arz ettiği; Türkiye'nin, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin iyi niyet misyonu çerçevesinde yürütülmekte olan kapsamlı çözüm müzakerelerini ve bu bağlamda Kıbrıs Türk tarafının yapıcı çabalarını desteklediği, çözümün; siyasi eşitlik, iki kesimlilik ve eşit statüde iki kurucu devlete haiz yeni bir ortaklık çerçevesinde bulunması, garanti ve ittifak antlaşmalarının devamı, çözümün hukuki güvenlik ve kesinliğinin teminat altına alınması, ilgili tüm tarafların sürece zarar verecek yaklaşımlardan kaçınmaları ve Birleşmiş Milletler süreci ile parametrelerine sahip çıkmaları gerektiği vurgulanmıştır.

Terörle mücadele boyutu dahil, Türkiye-Irak ilişkilerindeki son gelişmeler etraflıca değerlendirilmiştir.''

MGK toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Org. Başbuğ'un Köşk'teki görüşmesi sürüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*