MGK toplantısında ortaya çıkan kodlar!

MGK toplantısında ortaya çıkan kodlar!.12616
  • Giriş : 02.07.2009 / 08:00:00
  • Güncelleme : 01.07.2009 / 23:42:22

CNN Türk’te yayınlanan Medya Mahallesi programında Ayşenur Arslan’ın bugünkü konuğu, Fatih Çekirge’ydi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Fatih Çekirge, MGK toplantısından Albay Dursun Çiçek'in tutuklanmasına kadar bir çok konuda gündem yaratacak analiz yaptı. İşte Fatih Çekirge'nin gündem yaratacak analizinden satır başları:

"HERŞEYİ ANLATAN ŞİFRELİ ÜÇ KELİME"

- Kısaca bir şey söyleyeyim, bu MGK bildirisi aslında bazı kodları içerir. Burada bir cümlede 3 tane kelime var. Ayrıca devletimizin kurumlarını yıpratmaya yönelik “beyan” ve yayınlara ilişkin “tepki” “teyit” üç tane kelimemiz var.

PEKİ BU NE ANLAMA GELİYOR?

Beyan ve yayınlar sözü Genelkurmay Başkanı'nın basın toplantısında söylediği "Bazı sızdırmalarla psikolojik savaş yapılıyor" sözüyle uyuşuyor. Demek ki MGK'da asker Genelkurmay Başkanı'nın basın toplantısında kamuoyuna yaptığı açıklamaya MGK'da da dile getirmiş...

Bu faaliyetlerin bir fayda sağlamayacağı vurgulanarak ve teyit edilerek mutabakatın sağlandığı görülüyor. Ayrıca Milli Güvenlik Kurulu'nun bu toplantısında büyük bir tartışma çıkacak beklentileri de bu bildiriyle boşa çıkmış görünüyor...

Toplantının hemen sonrasında Cumhurbaşkanı, Başbakan, Genelkurmay Başkanı ve Adalet Bakanı'nın bir araya gelmesi ise şöyle yorumlanıyor: “Bu mini toplantı bazı teknik detayların ve uygulamaların yeniden bir usul ve esasa oturtulması konusundadır.”

- Beyanın içerisine çok şey giriyor. Beyan siyasiler Genelkurmay başkanı medya programları olabilir. Tepkiyi kimin dile getirdiği belli. Ancak buradan ne bekleniyordu? Bu zirvenin ardından bir kriz beklentisi vardı. Ben bir kriz beklemiyordum ve gördüm ki bir teyitleşme var.

- Bence bu zirvenin manşeti üç kelimeden ibarettir. Her şeyi anlatan şifreli üç kelime yazardım manşete.

- Genelkurmay başkanı dedi ki "Eğer bir belge bulunursa ona askeri mahkeme bakacaktır, TSK'nın içinden elini çekiniz" Tarif yok. Asimetrik psikolojik bir savaş uygulanıyor bize diyor. Komutan bize savaş ilan edilmiş durumdadır diyor.

- O harekete eğer bir savaş varsa kimle karşılık verecektir? Genelkurmay Karargahı'nın bu savaşı götürecek kişisi şu anda tutuklanmış durumda.

"KOMUTANLARIN BİLMEDİĞİ ŞEYLER OLABİLİR Mİ"

- Acaba bu tutuklama ve bu gelişmeler, Ergenekon'un tümüne baktığımızda ortada bir şey var.

- Şimdi burada da acaba Genelkurmay Başkanı'nın bilgisi dışında bir şeyler olabilir mi? Örneğin Özkök'ün ardından bir şeyler olmuştu.

HÜRRİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*