MGK toplantısından sınırötesi kararlılığı çıktı

MGK toplantısından sınırötesi kararlılığı çıktı  	.47288
  • Giriş : 21.02.2008 / 18:05:00
  • Güncelleme : 21.02.2008 / 18:20:37

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün başkanlığında gerçekleştirilen Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı sona erdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

MGK sonuç bildirisinde, 'Sınırötesi harekatlar gerek görüldükçe devam edilecektir' denildi.

MGK bildirisinde şu ayrıntılara yer verildi

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı sonrasında yayımlanan bildiride, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından terör örgütüne karşı icra edilen sınır ötesi operasyonlara gerek görüldükçe devam edileceği vurgulandı.

MGK Genel Sekreterliği tarafından toplantının ardından yayımlanan basın bildirisinde şöyle denildi:

''Toplantıda; terör örgütü ve yandaşlarının kamu düzenini, birlik ve beraberliği, huzur ve güveni zedelemeye yönelik faaliyetlerine karşı alınan tedbirlerin etkinlikle sürdürülmesi yönünde kararlılık teyit edilmiş ve terörle mücadelede önümüzdeki dönemde izlenecek politikalar değerlendirilmiştir.

Bu bağlamda, TSK tarafından terör örgütüne karşı icra edilen sınır ötesi operasyonlara gerek görüldükçe devam edileceği vurgulanmıştır.

Ayrıca, ülke genelinde güvenlik ve asayişin korunması için güvenlik güçlerimizce alınmakta olan tedbirler de gözden geçirilmiştir.

Irak'a ilişkin beklenti ve hassasiyetlerimizin, Irak, ilgili ülkeler, Birleşmiş Milletler ve uluslararası kamuoyu nezdinde vurgulanmasına yönelik girişim ve çalışmalar ele alınmış, bu bağlamda kaydedilen gelişmeler değerlendirilmiş, Irak'ın toprak bütünlüğü ve siyasi birliğine verilen önem teyit edilmiştir.

Irak'ta son dönemdeki olumlu gelişmeler de dikkate alınarak, bu komşu ülke ile ikili işbirliğinin siyasi, ekonomik, ticari, kültürel ve askeri alanlar ile enerji sektöründe mümkün olduğunca geliştirilmesi ve insani yardımların artırılması üzerinde durulmuştur.

Kosova ve Kıbrıs'taki gelişmeler başta olmak üzere Türkiye'nin güvenliğini etkileyen dış gelişmeler de gözden geçirilmiştir.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious