MGK'da tarikatlar görüşüldü

  • Giriş : 01.11.2006 / 00:00:00

Büyükanıt'ın Genelkurmay Başkanı olarak katıldığı ilk MGK'da irtica ve tarikatlar konuşuldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın irtica tartışmalarının platformu olarak "kapalı kapılar arkasını" işaret etmesinin ardından, dün ilk kez Milli Güvenlik Kurulu (MGK) çatısı altında bir araya gelen devletin zirvesi tarikat ve cemaatler ile kaçak Kuran Kursları'nı ele aldı. İrtica tehdidine karşı atılacak adımlarla ilgili askerler ve sivil kanat işbirliğinin daha da artırılması konusunda mutabakata varıldı. Bu amaçla MGK dışında da istişarelerin sürdürülmesi üzerinde görüş birliği oluştu. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başkanlığında toplanan MGK'ya Orgeneral Büyükanıt Genelkurmay Başkanı sıfatıyla ilk kez katılırken, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Işık Koşaner de Kurul'un askeri kanadında ilk kez yerlerini aldılar. Toplantı 5 saat sürdü. İrtica, terör, İran'la nükleer kriz, Kıbrıs, konularının tartışıldığı Kurul, şu konuları ele aldı:

İRTİCA VE TERÖR
Devletin zirvesinde yaşanan irtica tartışmaları Kurul toplantısının da ana gündem maddesini oluşturdu. MGK Genel Sekreterliği, tarikat ve cemaatler konusunda bir raporu sundu. Ayrıca, Hizbullah ve Hizb-ut Tahrir gibi aşırı dinci örgütlerin artan faaliyetleri mercek altına alındı. PKK'nın "ateşkes" ilanına karşın faaliyetlerinin sürdüğü, içerde ve dışarıda yaratmaya çalıştığı havanın oyununa düşülmemesi gerektiğini belirtildi. Emniyet, Jandarma ve MİT'in, örgütle ilgili 3 ayrı raporu da değerlendirildi.

LİMANLAR AÇILAMAZ
AB ile müzakere sürecinin değerlendirilmesinde de Kıbrıs konusunda artan baskılar da ele alınırken, Rumlara limanların açılmayacağı yönündeki kararlılık bir kez daha vurgulandı. Toplantından sonra yayımlanan bildiride, beklenenin aksine irtica vurgusuna yer verilmedi. Bildiride, Türkiye'nin güvenlik ve asayişini etkileyen iç ve dış gelişmelerle İran'ın nükleer programı ve Güney Kafkasya'daki gelişmelerin değerlendirildiği belirtildi. Bildiride, İran'ın nükleer programı konusunda sürmekte olan temas ve müzakerelerin ele alındığı ve sorunun görüşmeler yoluyla çözümlenmesinin önemine dikkat çekildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious