MHP, dokunulmazlıkların kaldırılması için destek arıyor!

MHP, dokunulmazlıkların kaldırılması için destek arıyor!.25258
  • Giriş : 19.11.2007 / 15:29:00
  • Güncelleme : 19.11.2007 / 15:34:55

MHP, tekliflerini AKP ve CHP gruplarına sunarak ikinci kez destek isteyecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

MHP, DTP milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasını da hedefleyen anayasa değişiklik teklifini yeniden gündeme getirerek, destek arayışını sürdürüyor. MHP bu destek arayışı çerçevesinde ikinci kez AKP ve CHP grubuna hazırladıklarını Anayasa Değişikliği teklifini sunarak destek isteyelekler.
MHP Grup Başkanvekilleri Mehmet Şandır ve Oktay Vural, Meclis'te düzenledikleri basın toplantısında, hazırladıkları Anayasa Değişikliği teklifine ilişkin son çalışmaları hakkında bilgi verdiler. MHP'li Şandır, devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne sadık kalacaklarına ilişkin yemin eden milletvekillerinin, etnik bölücülüğe siyaset yapma davetiyelerini çıkartıldığını öne sürdü. Şandır, 'Anayasa'da tanımlanan devletin bölünmez bütünlüğünü önemseyen, bu noktada hassasiyet gösteren tüm milletvekillerini bu teklife imza vermelerini bekliyoruz' dedi. Şandır şöyle devam etti :
'TBMM Genel Kurul'unda millet önünde yaptıkları yemine sadık kalmalarını bunu imzalarıyla ifade etmelerini bekliyoruz. Seçimden önce suç işleyen bir milletvekili Meclis kararı olmadıkça bir milletvekili tutuklanamaz yargılanamaz. Biz bunu yargıya taşımak istiyoruz. Yargı karar vermedikçe kimse tutuklanamaz. Biz bunu anayasa teklifiyle yapmak istiyoruz.'


- BAŞBAKAN'A ELEŞTİRİ -


MHP Grup Başkanvekili Vural, hazırladıkları Anayasa Değişikliği ile ilgili gelen eleştirileri değerlendirdi. Vural, 'Başbakan ?milletvekili dokunulmazlığının' kaldırılmasını bir siyasi linç olarak tanımladı. Dokunulmazlığının kaldırılması milletvekilinin ?milletvekili sıfatının' düşeceği anlamına gelmez. Aksine milletvekili ve TBMM üzerinde ortaya konmuş bir irade karşısında milletvekilinin yargının önünü açarak, parlamenter sıfatının korunmasına yardımcı olmaktadır' dedi.
Daha önce hazırladıkları teklif konusunda AKP ve CHP gruplarını ziyaret ettiklerini hatırlatan Vural, 'CHP milletvekillerinin dokunulmazlıklarının tamamen kaldırılması gerektiğini söyledi. AKP ise hukukçulara inceleteceklerini ve bunun bir siyasi linç oluşturacağını söylediler. Bu konuda siyasi partilerin karar alması mümkün değil' diye konuştu.


-DTP'NİN KAPATILMASINDAN MEMNUN OLMAYANLAR VAR-


Vural, DTP'nin kapatılmasından memnun olmayanların olduğunu belirterek konuşmasına şöyle devam etti :
'Gerçekten bu konuda timsah gözyaşlarına gerek yok. Partinin kapatılmasını istemeyenler varsa hoşnut olmayanlarda varsa hodri meydan Anayasa Değişikliği önerisini hazırlasınlar. Versinler desinler ki, ?siyasi partiler temelli kapatılamaz' diye. Bu konudaki iradelerini samimi bir şekilde göstersinler. Biz parlamenter sistemin çalışması için tavrımızı ortaya koyuyoruz Yargının önünü açıyoruz. Kimse siyasi linçe uğramasın. Yargı kararı olmaksızın ifade verebilsin. Biz parlamenter sistemin ve milletvekili sıfatını korumak için ön adım atıyoruz

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious