MHP, Erdoğan'ın Kürt açılımına karşı çıktı

MHP, Erdoğan'ın Kürt açılımına karşı çıktı .25258
  • Giriş : 25.11.2007 / 14:33:00

MHP, Başbakan Erdoğan'ın '75 tane Kürt milletvekilim var' demesinin bölücülük olduğunu ileri sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

MHP tarafından oluşturulan komisyon, selden zarar gören Trakya'da incelemelerde bulundu. MHP Genel Başkan Yardımcısı TBMM Grup Başkan Vekili Mehmet Şandır başkanlığındaki komisyon, Edirne'de sel bölgesini gezdi. Gezide MHP Genel Başkan Yardımcısı Metin Çobanoğlu Sağlık Eski Bakanı Osman Durmuş, MHP Tekirdağ Milletvekili Kemalettin Nalcı yer aldı. Edirne'nin ardından Tekirdağ'da da incelemelerini sürdüren komisyon, merkeze bağlı Kumbağ beldesinde bulunan Bilge Hotel'de bir basın toplantısı düzenledi. MHP'li Şandır, basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını cevaplandırdı.

Başbakan Erdoğan'ın getirmek istediği öne sürülen Kürt açılımını eleştiren Şandır, AK Parti Hükümeti'ne ve Başbakan Recep Tayip Erdoğan'a yüklendi. Eline aldığı Anayasa kitapçığını gösteren Şandır, "Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nda Kürt milletvekilliği yoktur. Başbakan Erdoğan dün 'Benim 75 tane Kürt milletvekilim var' demiştir. Bunun adı bölücülüktür. Başbakan Bölücülük yapmaktadır. Bu Anayasanın hiçbir yerinde Kürt vatandaşlarım, Kürt milletvekilleri diye hiçbir hukuki ve siyasi tabir bulunmamaktadır. Sayın Başbakan ısrarla Kürt kimliğini bireysel anlamda bir topluluk kimliğine dönüştürmekte, Türkiye'de Türk halkı Türk milleti dışında bir başka kimlik ikame etmeye çalışmakta. Başbakan bunu bilerek yapıyorsa bunun adı ihanettir. Eğer bilmeden yapıyorsa bunu adı gaflettir. Esas bölücülük budur. Bu anayasa hepimizin ortak zeminidir. Hepimizi herkesi bağlamak durumundadır. Sayın Başbakan bölücülük yapmaktadır. Anayasaya göre suç işlemektedir. Cumhuriyet savcılarını göreve davet ediyorum." dedi.

Siyasi partilerin kapatılmaması gerektiğini vurgulayan Şandır, "Siyasi partiler kapatılmamalıdır. Kapatılmaları zorlaştırılmalıdır. TBMM genel kurulunda milletin önünde yapmış oldukları yemine bağlı kaldığı sürece samimi bir şekilde bu yemine sadık kaldığı sürece MHP olarak kimsenin varlığından ve siyasetinden rahatsız değiliz. Israrla inatla Türkiye'yi etnik temelde bölmek isteyen bir siyaseti takip eden kişilerin dokunulmazlığı kaldırılmalı, bunu yapan kurumlar da kapatılmalıdır." dedi.

Grup basın toplantısının ardından İstanbul'a hareket etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious