MHP, Erdoğan'ın türbanla ilgili açıklamalarına destek verdi

MHP, Erdoğan'ın türbanla ilgili açıklamalarına destek verdi.12692
  • Giriş : 17.01.2008 / 20:10:00
  • Güncelleme : 17.01.2008 / 14:05:15

Başbakan’ın türbanla ilgili açıklamalarına, MHP'den 'Anayasanın 10. maddesi değişebilir' teklifi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

MHP lideri Devlet Bahçeli, Başbakan Erdoğan’ın türbanla ilgili açıklamalarına, Anayasanın 10. maddesinin 4’ncü fıkrasında değişiklik teklifiyle karşılık verirken, MHP Grup Başkanvekilleri Oktay Vural ve Mehmet Şandır “sorumluluk Başbakan’da ve AKP’de. Çözümse işte çözüm, İspanya’dan nutuk atmaya gerek yok. İktidarın yaklaşımını bekleyeceğiz” görüşünü dile getirdiler.


Başbakan Erdoğan’ın İspanya’da söylediği “türban siyasi simge” sözlerinin ardından, Türkiye’ye dönüşünde de yine türbanı gündeme getirmesi, “mutabakatla çözülebileceği ve bu konuda MHP’den umutlu olduğu”na yönelik sözleri, muhalefet partisi MHP’yi harekete geçirdi. MHP lideri Devlet Bahçeli, Erdoğan’ın sözlerine karşılık Anayasa’nın 10’ncu maddesinin 4’ncü fıkrasında değişikliğe gidilmesi teklifinde bulunurken, teklife ilişkin MHP Grup Başkanvekilleri Mehmet Şandır ve Oktay Vural Meclis’te açıklama yaptılar.

”İKTİDARIN ADIMINI BEKLİYORUZ”

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, MHP lideri Devlet Bahçeli’nin yazılı açıklamayla duyurduğu türbanla ilgili teklifin kamuoyuna açık bir teklif olduğunu ve bu konuda iktidarın yaklaşımını bekleyeceklerini söyledi. MHP’nin getirdiği önerinin ardından yapılması gerekenin Meclis’in harekete geçirilmesi olduğunu kaydeden Vural, “adımımızı iktidarın adımına göre atacağız. Bundan sonraki süreci hep birlikte izleyeceğiz. Böyle bir teklif sorunun siyasi gerilim haline getirilmesi yolunu kapatacak. Ben Meclis’te teklifimizin geniş mutabakatla kabul edileceğine inanıyorum” dedi.

“İSPANYA’DA NUTUK ATMAYA GEREK YOK, ÇÖZÜMSE İŞTE ÇÖZÜM”

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır ise Başbakan Erdoğan’ın, MHP’nin yıllardır bulunduğu noktaya yeni geldiğini savundu. Başbakan’dan kendilerine ulaşan henüz bir randevu talebinin olmadığını kaydeden Şandır, “İspanya’da konuşmaya, nutuk atmaya gerek yok. Çözüm isteniyorsa işte çözüm. Başbakan Meclis’teki çoğunluğunu harekete geçirmek durumunda. Başörtüsü sorunsa çözümü başbakan ve AKP bulmak zorunda. İstismar etmek gibi bir niyetleri yoksa, çözüm istiyorlarsa biz çözümü sunduk. Bundan sonra başbakanın ne yapacağını beklemek zorundayız” diye konuştu. Şandır, türbanla ilgili, Anayasa’nın 10’ncu maddesinin 4’ncü fıkrasında öngörülen değişikliğin, AKP’nin yeni anayasa taslağı beklenmeden yapılabileceğini, tekliflerinin buna yönelik olduğunu da bildirdi.

MHP’NİN ÖNERİSİ

MHP’nin türban sorununun çözülmesi için kamuoyuna açıkladığı, Anayasa’nın 10’ncu maddesinin 4’ncü fıkrasına yönelik değişiklik teklifi, ilgili fıkranın “devlet organları ve idare makamları bütün işlemlerinde ve her türlü kamu hizmetinin sunulmasında ve bu hizmetlerden yararlanılmasında kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadır” şeklinde değiştirilmesini öngörüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious