MHP, oy sonuçlarının çarpıtıldığı iddiasını AİHM'e taşıyor

MHP, oy sonuçlarının çarpıtıldığı iddiasını AİHM'e taşıyor.7651
  • Giriş : 10.09.2007 / 17:52:00

MHP, oy sonuçlarının çarpıtılması iddiası için yasal yollara başvuruyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İzmir İl Başkanı Müsavat Dervişoğlu, 22 Temmuz seçiminden sonra ortaya çıkardıkları bazı sandıklarda oyların sonuç tutanaklarının çarpıtılarak yazıldığı iddialarını görüşmek için Yüksek seçim Kurulu'na (YSK) dilekçeyle başvurup randevu talep etti.

Partisinin il başkanlığında bununla ilgili açıklama yapan Dervişoğlu, sonuçların tutanaklara yanlış yazılması ve oy pusulalarının yanması iddialarına karşılık YSK'nin kendilerine gerekli açıklamayı yapmadığını gerekçe göstererek görüşme talebinde bulunduklarını söyledi.

MHP olarak iç hukukun gerektirdiği bütün yolları kullanacaklarının altını çizen Dervişoğlu, herhangi bir sonuç alamadıkları takdirde konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) taşıyacaklarını söyledi. Amaçlarının seçim sonuçlarına gölge düşürmek olmadığını ifade eden Dervişoğlu, İzmir halkının oylarının sonuna kadar takipçisi olacaklarını dile getirdi. İzmir'de 49 sandıkta oy sonuçlarının çarpıtılarak tutanaklara girdiği iddiasını ortaya atan ve ardından oy pusulalarının yandığını söyleyen Müsavat Dervişoğlu, "YSK, bizim bu konuda ortaya çıkardığımız belgelere karşılık tatminkâr bir cevap verememiştir." dedi. Dervişoğlu ayrıca bilgi edinme hakkını kullanmak amacıyla yazdığı dilekçeyi resmî kanallardan YSK'ye gönderdiğini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious