MHP, patrikanenin 'ekümenliğini' sordu

MHP, patrikanenin 'ekümenliğini' sordu.25258
  • Giriş : 28.01.2008 / 19:27:00

MHP Milletvekili Ekici, Başbakan Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Babacan'ın açıklamalarının ''Patrikhanenin ekümenikliğinin resmen tanınması'' anlamına gelip gelmeyeceğini sordu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

MHP Yozgat Milletvekili Mehmet Ekici, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın açıklamalarının ''Patrikhanenin ekümenikliğinin resmen tanınması'' anlamına gelip gelmeyeceğini sordu. Ekici, Dışişleri Bakanı Babacan'ın cevaplandırması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde, Lozan Antlaşmasına göre Fener Rum Patrikhanesinin bir ''Türk kurumu'' olduğunu belirtti.

Mehmet Ekici, Patriğin sadece İstanbul'da bulunan Ortodoksların ruhani lideri sıfatı taşıdığını, İstanbul dışındaki kiliselerle ilgilenmesinin yasak olduğunu vurguladı. Fener Rum Patrikhanesinin ekümenikliğinin tanınması talebine ilişkin Başbakan Erdoğan'ın ''Fatih İstanbul'a geldiğinde ekümenikliği serbest bıraktı. Çünkü, kendine güveni vardı, bizim de kendimize güvenimiz var'' dediğini belirten Ekici, Ali Babacan'ın da ''Türkiye'nin ve İstanbul'un pozisyonunu dikkate aldığımızda, belki bizim de biraz daha faklı bakmamızı, bu konuları tabu olarak düşünmememizi getirecek bir konu'' şeklinde açıklama yaptığını ileri sürdü.

AB'nin, 3 Ekim Müzakere Çerçeve Belgesindeki ''AB'nin taraf olmadığı anlaşmaların geçerli olmaması'' şartının dikkate alınmasıyla Patrikhane üzerinden Lozan Antlaşmasının tartışmaya açıldığını belirten Ekici, ''Söz konusu çerçeve belgesinin kabul edilmesiyle Lozan'ın geçersiz sayılması yönünde bir adım atılmış olunmuyor mu? Sayın Başbakanın ve sizin yaptığınız son açıklamalar, Patrikhanenin ekümenikliğinin Türkiye tarafından resmen tanınması hazırlıkları mıdır?'' diye sordu.

AA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious