MHP: AK Parti işçilerin bayramını zehir etti!

MHP: AK Parti işçilerin bayramını zehir etti!.7962
  • Giriş : 01.05.2008 / 13:54:00

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, İstanbul'da 1 Mayıs kutlamaları dolayısıyla yaşanan olayların dehşetle izlediklerini belirterek, 1 Mayıs gününü işçilere zehir, İstanbullulara ise zulmettiğini ifade etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

MHP Grup Başkanvekilleri Mehmet Şandır ve Oktay Vural, Meclis'te düzenledikleri basın toplantısında, İstanbul'da 1 Mayıs kutlamaları dolayısıyla yaşanan olayların dehşetle izlediklerini söyledi. Şandır, hükümetin emriyle güvenlik güçlerinin işçilere hoyrat davranışını kınadıklarını ifade etti. Şandır, AKP hükümetinin Bayram ve Dayanışma günü olarak ilan ettikleri 1 Mayıs gününü işçilere zehir, İstanbullulara ise zulmettiğini ifade etti. Şandır, güvenlik güçlerinin işçilere karşı davranışlarını akıllıca bulmadıklarını ve kınadıklarını kaydetti. Şandır, tüm çalışanların 1 Mayıs işçi bayramını MHP olarak kutladıklarını ifade etti.

"BAKAN PROVOKATÖRLÜK YAPIYOR"

Şandır, Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin'in TCK'nın 301. maddesinin TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmesi sırasında yaptığı konuşmada, muhalefet partili milletvekillerine "vatana ihanet ediyorsunuz" dercesine öyle ifadelerde bulunuyor ki bakın, bu lafları tabandan ciddiye alan gençler olur, sonra gelir (Dink suikastını kastederek) böyle eylemde bulunursa sorumlu kim olacak?" diyerek provokatörlük yaptığını ve bazılarını suça teşvik ettiğini iddia etti. Şahin, bir muhalefet partisinin programında meydana gelen olayları göstererek, konuşmalardan etkilenenlerin olayların benzeri başka yerlerde yapacaklarını söylediğini ifade etti. Şandır, Sözler bir Adalet Bakanının söylemesi talihsizlikten de öte suçüstü yakalanma halidir ve bu durumunu çok tehlikeli gelişmelere sebep olacağı endişesi içindeyiz" dedi.

"BAKAN HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ"

Şandır, Adapazarı'nda meydana gelen olaylar ilgili gerekli tedbir ve önlemi almayan hükümetin suçlu olduğunu belirterek, Bakan Şahin'in yaptığı konuşmanın TCK'nin 39/2-a "suç işlemeye teşvik etmek" ve "halkı ve kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" suçunu düzenleyen TCK'nin 216. maddesine göre suç işlediğini iddia etti. Şandır, Bakan Şahin'in konuşmasıyla mesaj verdiği, insanları yönlendirdiği gerekçesiyle de TCK'nın 288. maddesindeki Adil Yargılamayı Etkilemeye Teşebbüs suçunu işlediğini öne sürdü.

Şandır, Adalet Bakanı Şahin hakkında yürürlükteki maddelere göre suç duyurusunda bulunduklarını ifade etti.

"PARTİ KAPATMAYA DESTEK YOK"

"Anayasa'nın 10 ve 42. maddelerinin değiştirilmesi konusundaki değerlendirmeleri" sorulan Şandır, "Yargı sürecine müdahale anlamı taşıyacak hiç bir değerlendirme ve yorumu doğru bulmuyoruz. Konu yargıdadır. MHP olarak ilk günden bu yana hem sürece saygı gösterilmesi hem de sonuca saygı gösterileceğini ifade edilmesini Türk toplumuna arz ettik. Şu aşamada her hangi bir değerlendirme yapılmasının doğru olmadığı kanaatindeyiz." dedi.
301. ANAYASA MAHKEMESİ'NE GİTME YOLUNDA

"TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen TCK'nın 301. maddesini Anayasa Mahkemesi'ne götürecek misiniz? Bu konuda CHP ile bir temasınız var mı?" sorusuna Şandır, "301'le ilgili olarak MHP olarak bu kanunu yok saydığımızı, bu kanunu ayağımızın altına aldığımızı, iktidar olmamız halinde 301. maddesinde yapılan değişikliği tüm sonuçlarıyla ortadan kaldıracağımızı ifade ettik. Bu kanuna hayatımız boyunca, anlamına, amacına, niyetine ve sahiplerine sonuna kadar muhalefet yapacağımızı ifade ediyoruz. Hukukun el verdiği her türlü imkanı kullanarak, bu kanunun değişikliğine, Türklüğe, cumhuriyete hakaret edilmesini serbest bırakan kanun değişikliğine sonuna kadar muhalefet edeceğiz. Her türlü imkanı kullanacağız" dedi.

Oktay Vural'da, aynı soru üzerine söz alarak, "Anayasa aykırılık konusunda görüşlerimizi CHP Grup Başkanvekilleri ile paylaştık. Birazdan ziyaret imkanı bulacağız. Bu konudaki görüşlerimizi, düşüncelerimizi kendileri ile paylaşacağız" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious