MHP: AKPM kararları ülkeye hakaret

MHP: AKPM kararları ülkeye hakaret.12335
  • Giriş : 27.06.2008 / 15:48:00

MHP Grup Başkanvekilleri Oktay Vural ve Mehmet Şandır, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nin Türkiye'ye yönelik kararına sert tepki gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, kararın hukuki değil siyasi bir karar olduğunu belirterek "bu karar Türk halkına hakarettir, bu kararı MHP olarak yok hükmünde sayıyoruz" dedi. MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural da AKPM'nin adeta AKP Meclisi haline dönüştüğünü belirterek "yaklaşımlarını hakaret, baskı ve darbe girişimi olarak görüyoruz" diye konuştu. Vural Meclis'i karara "hayır" demeye çağırdı.

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır AKPM'nin kararını ANKA'ya değerlendirdi. AKPM'nin aldığı kararın asla kabul edilemeyeceğini belirten Şandır, kararın Avrupa Birliği'nin "hukukun üstünlüğü' kriterine de aykırı olduğunu söyledi. Şandır, " karar hukuki değil siyasi bir karardır. Bu kararı Türkiye'yi tehdit eden, dışlayan bir karar olarak görüyoruz. Bu kararla Türk halkına hakaret edilmiştir. MHP olarak bu kararı yok hükmünde sayıyoruz. Önemli olan karardan ziyade bu kararı almaya AKPM'yi kimin cesaretlendirdiğidir. Metnin tamamı okunduğunda Türkiye'de yazılıp AKPM'ye gönderildiği anlaşılıyor" diye konuştu.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural da Meclis'te gazetecilerin soruları üzerine, AKPM kararını değerlendirdi. AKPM'nin yaklaşımının hakaret olduğunu, MHP olarak bu kararı "baskı ve darbe girişimi' olarak gördüklerini ifade eden Vural, "bu kararı kabul etmek mümkün değil. AKPM, adeta AKP Meclisi haline dönüşmüştür. Daha önce de bir bildiri skandalı olmuştu. AKP ve Başbakan'a yabancılardan merhamet dileyerek siyasetin doğru olmadığını söylüyoruz. Ne isteyeceklerse milletten, parlamentodan istesinler. AKPM'den merhamet dilemek, baskı talep etmek Türkiye'ye hakarettir. Meclis Başkanı ve partileri açıklama yapmaya, Meclis'i bu dayatmaya "hayır' demeye çağırıyorum" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious