MHP Alevileri karıştırdı

MHP Alevileri karıştırdı .9234
  • Giriş : 11.08.2007 / 11:20:00

ABF MHP'ye katılmak ihanet diyor, Cem Vakfı teşvik ediyor. Ortalık iyice karıştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF), Cem Vakfı Başkanı İzzettin Doğan'ın Alevi vatandaşları MHP'nin düzenlediği Zafer Kurultayı'na gitmeleri için teşvik edeceği yönündeki açıklamasına, "MHP'nin kurultayına katılmayı düşünmek, geçmişimizi ihanetle anmak anlamına gelir" diyerek tepki gösterdi.

Doğan'ın dün Milliyet'te yer alan sözlerine tepki gösteren ABF'den yapılan açıklamayla sert bir yanıt verildi. Açıklamada, Doğan'ın çağrısının "Alevi geçmişini ihanetle anmak" anlamına geldiği savunularak, "Doğan, Bahçeli'den davet değil, özür ve geçmişiyle yüzleşme istemelidir" denildi.

MHP ALEVİ KATLİAMLARIYLA YÜZLEŞMELİ

"ABF olarak MHP'den beklentimiz var. Bu beklentimiz davet değildir. Alevi ibadetinin ritüeli olan semahımızı siyasi çalışmalarınıza alet etmeyin. Tekir'de semahımızı değil, zihniyet yapınızı dönüştürün.

MHP, parti olarak adının karıştığı ve bizzat organize ettiği Alevilere yönelik katliam ve cinayetleriyle yüzleşmeye başlamalıdır. Bu yüzleşmeyi Tekir Yaylası'ndan başlatabilir. Herkese 'silahı bırakın' demeci verenlerin geçmişte Alevilere yönelik cinayetlerine ve katliamlarına sessiz kalması çifte standart bir yaklaşımdır.

Alevilerle buluşmanın yolu bellidir. Bu yol katliamlarla yüzleşmekten, hukuktan ve insan haklarından yana tavır almaktan geçer. Aydınlık geleceği ve tanışmayı ancak 'karanlık' hesaplar açıklığa kavuştuğu zaman sağlarız."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious