MHP Babacan'a niye randevu vermedi?

MHP Babacan'a niye randevu vermedi?.7873
  • Giriş : 10.09.2008 / 15:35:00

Bahçeli, Gül'ün Ermenistan ziyaretiyle ilgili açıklamasına verdiği tepki nedeniyle Babacan'ın randevusunu reddetmiş.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

MHP Genel Başkan Yardımcısı Osman Çakır, AB Ulusal Taslağı hakkında bilgi vermek için randevu isteyen Dışişleri Bakanı Ali Babacan'a, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Ermenistan ziyaretiyle ilgili açıklamasına verdiği tepki nedeniyle randevu vermediklerini söyledi.

TBMM'de fındık üreticisinin sorunlarıyla ilgili bir basın toplantısı düzenleyen Osman Çakır, gazetecilerin sorusu üzerine, Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın, Ulusal Program Taslağı hakkında bilgi vermek üzere istediği randevuya MHP'nin olumsuz cevap vermesinin nedenini de açıkladı. MHP'nin Ali Babacan'a, randevusu vermemesinin altında bazı nedenlerin yattığını ifade eden Osman Çakır, ''Bu da Sayın Babacan'ın, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Ermenistan ziyaretiyle ilgili MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin basın açıklamasına verdiği tepkinin altında aranmalıdır.'' dedi.

AB Genel Sekreteri Büyükelçi Oğuz Demiralp ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Zerrin Korutürk'ün, MHP Genel Merkezi'nde kendisini ziyaret ederek, ulusal program taslağını sunduklarını açıklayan Osman Çakır, taslağı inceleyeceklerini, düşünce ve katkılarını hükümete bildireceklerini kaydetti.

Osman Çakır, AK Parti iktidarları döneminde tarım kesiminin yok edilmeye çalışıldığını savunarak, "Hükümetin uyguladığı bu yüz kızartıcı politikalar, fındık üreten insanlarımızı da ciddi şekilde etkilemiştir.'' diye konuştu. Hükümetin, FİSKOBİRLİK'i devre dışı bırakarak kamu zararının artmasına neden olduğunu dile getiren Çakır, müdahale fiyatının da geç açıklanmasının serbest piyasada fındık fiyatlarının düşmesine neden olduğunu belirtti. Fındık üreticisinin ne yapacağını bilemez durumda olduğunu vurgulayan Çakır, sözlerini şöyle sürdürdü: "Gerek bakan, gerekse TMO yetkilileri ve iktidar milletvekilleri adeta fındığın satılmaması için mücadele vermişlerdir. Açıklanan fındık fiyatları, sadece alivre satış yapan fındık ihracatçılarının yüzünü güldürmüştür. Dünyada gıda fiyatlarının arttığı bir dönemde, fındık fiyatının düşmesi AKP'nin tarım politikalarının iflasının en açık göstergesidir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*