MHP-CHP kaynaşması olur mu?

MHP-CHP kaynaşması olur mu?.20031
  • Giriş : 20.07.2007 / 12:30:00
  • Güncelleme : 31.08.2016 / 17:10:59

MHP ile CHP seçmenleri arasında zannedildiği gibi bir geçişgenlik söz konusu değil.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bu anket, hata payları ile birlikte 17 Temmuz itibarıyla şöyle bir siyasi tablo gösteriyor: Kararsız oylar dağıtıldığında üç partili, çok bağımsızlı bir Parlamento bizi bekliyor. AK Parti ve DP'de yükseliş, buna karşılık CHP'de düşme eğilimi gözleniyor. Yüzde 10'luk barajı kıl payı geçen MHP'de ise yükselişin hız kestiği tespit ediliyor. MHP önceki haftalara oranla daha durağan bir seyir gösteriyor.

İki partili Meclis'te aradaki oy oranının büyümesiyle birlikte AK Parti'nin temsil oranı büyüyor. CHP'nin oy oranındaki düşüş, üç partili Meclis'te temsil oranını iyice küçültüyor. Birinci partinin takipçisiyle arasındaki oranın açılması sistemin tabiatı gereği birinci partiyi avantajlı konuma getiriyor. Haliyle 3. parti 2. partiye daha büyük zarar veriyor. 3 Kasım'da 178 vekil çıkaran CHP'ye en iyi ihtimalle 120 vekil öngörülüyor.

Partiler arasındaki oy geçişgenliği tablosuna bakıldığında AKP'nin oy oranını en fazla koruyan parti olduğu anlaşılıyor. 3 Kasım 2002 ile bugün karşılaştırmasında kararsızlara yüzde 8,8, DP'ye yüzde 4,4 ve MHP'ye 3,9 kayma saptanıyor. Anavatan, DYP ve MHP gibi sağ partilerden AK Parti'ye ciddi akış var. MHP'den yüzde 30, Anavatan'dan 54, DYP'den 37 gibi. Bu da bütün anketlerin tespit ettiği yükselişi açıklıyor.

MHP ile CHP seçmenleri arasında zannedildiği gibi bir geçişgenlik söz konusu değil. Birbirini tercih edecek olanların oranı 2 ile 3 arasında değişiyor. Bu durum bazı kesimlerin tavanda tesis etmeye çalıştığı yakınlaşmanın tabanda karşılık bulmadığı şeklinde yorumlanabilir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious