MHP dokunulmazlıkların kaldırılmasında ısrarcı!

MHP dokunulmazlıkların kaldırılmasında ısrarcı!.25258
  • Giriş : 21.11.2007 / 15:50:00

MHP, anayasa değişikliği teklifini CHP ve DSP gruplarına sunarak, destek istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

MHP, devletin bütünlüğüne karşı işlenen suçlarda milletvekilliği dokunulmazlığının kaldırılmasını öngören anayasa değişikliği teklifini CHP ve DSP gruplarına sunarak, destek istedi.

MHP Grup Başkanvekilleri Mehmet Şandır ve Oktay Vural, DSP Genel Başkan Yardımcısı Hasan Macit, DSP Eskişehir Milletvekili Tayfun İçli ve Balıkesir Milletvekili Hasan Pazarcı'yı ziyaret ederek, MHP'li milletvekillerinin imzalarının yer aldığı anayasa değişikliği teklifini sundu.

DSP'li İçli, "DSP'nin yasama dokunulmazlığı konusundaki hassasiyeti öteden beri kamuoyunca bilinmektedir. Konuyu arkadaşlarımızla değerlendireceğiz" dedi.

CHP'li Okay da partisinin, dokunulmazlıkların tamamen kaldırılması ve dokunulmazlığın sadece kürsü masumiyeti içerisinde kalması yönünde görüşlerinin bulunduğunu hatırlatarak, "Olaya bir bütün olarak bakılmalı. CHP olarak bu değişiklik önerisini bir kez daha değerlendireceğiz. Anayasa ve Adalet Karma Komisyonunda, 55 milletvekili için 76 dokunulmazlık dosyası var. Bu anayasa değişikliği teklifinin olası geçmemesi halinde, Meclis Karma Komisyonunda, tüm milletvekillerine ilişkin dokunulmazlık dosyaları ele alınabilir. Meclis Genel Kurulu kararıyla da yargılamanın önü açılabilir. Doğru olanı, Meclis Karma Komisyonunda terörle ilgili de adi suçlarla ilgili de dokunulmazlıkların bir an önce ele alınması ve kaldırılmasıdır" dedi.

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır da bu konuyu, ülkenin bölücü terörle mücadelesinde çok önemsediklerini dile getirerek, "Çünkü etnik bölücülüğün siyasallaşmasına, Meclis zemininde bölücülük yapılmasına, anayasal bir dokunulmazlığın hak, özgürlük ve demokrasi olmadığına inanıyoruz" diye konuştu.

Şandır, iktidar partisinin de meseleyi inceleyeceğini, hukukçularıyla değerlendireceğini ifade ettiğini söyledi.

"Anayasa Değişikliği teklifi için DTP'yi ziyaret edip etmeyeceklerine" ilişkin Şandır, "Değerlendiriyoruz" yanıtını verdi.

MHP'nin anayasa değişikliğine ilişkin teklifini TBMM Başkanlığına sunabilmesi için 184 milletvekilinin imzasına ihtiyacı bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious