MHP Genel Başkanı Bahçeli'den gensoru önerisi

MHP Genel Başkanı Bahçeli'den gensoru önerisi.9824
  • Giriş : 29.05.2008 / 19:30:00
  • Güncelleme : 29.05.2008 / 19:00:10

Bahçeli, dinleme iddialarına "Meclis Araştırması yapılması üzerinde gereğince düşünülmelidir" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bahçeli, Sav'ın Merkez Valisi Ali Serindağ ile parti genel merkezinde yaptığı görüşmenin dinlenildiği iddiaları konusunda yazılı bir açıklama yaptı.

Son günlerde anayasal kurumların ve siyasi partilerin yasa dışı yollarla dinlenmesi konusunda yaşanan gelişmelerin, demokratik parlamenter rejimin ve insan haklarına dayalı hukuk devletinin geleceğini tehlikeye düşürecek vahim boyutlara ulaştığını ifade eden Bahçeli, şöyle devam etti:

"20 Mayıs 2008 günkü Meclis Grup konuşmamızda bu konuda dile getirdiğimiz endişeler ve yaptığımız tespitler maalesef doğrulanmış bulunmaktadır.

AKP'nin korku diktatörlüğü kurma niyetlerini gösteren somut belirtiler, son dönemde güç kazanmış ve siyasi meşruiyetini kaybeden iktidar partisinin hukuki ve ahlaki olmayan yollardan medet umduğu somut gelişmelerle bir kere daha anlaşılmıştır.

Anayasal organları hedef alan taciz kampanyalarıyla, gayrimeşru yollarla yaratılan baskı ortamlarıyla ve devletin bazı birimlerindeki kadrolaşmanın çeteleşmeye dönüştürülmesiyle devleti ve toplumu kuşatma altına alarak siyasi iktidarını sürdürme gafletine düşen AKP, Türkiye'yi bir kaos ortamına sürüklemiştir."

"Geçiştirilemez"

İddiaların, bütün yönleriyle araştırılması ve aydınlatılması gereken çok ciddi nitelik taşıdığını vurgulayan Bahçeli, "Bu konunun, 'bildiğiniz bir şey varsa açıklayın, ispat edin' gibi polemiklerle geçirilemeyeceği ortadadır. Bunun çok ciddi siyasi ve hukuki sonuçları olması kaçınılmazdır" değerlendirmesinde bulundu.

Bahçeli, İçişleri Bakanlığının bu konuda idari soruşturma yaptığı, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının da inceleme başlattığının açıklandığını anımsatarak, bu süreçlerin bir an önce sonuçlandırılması ve konunun idari ve hukuki bütün yönleriyle açıklığa kavuşturulmasının büyük önem taşıdığını belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious