MHP Genel Başkanı Bahçeli'den karara sert tepki!

MHP Genel Başkanı Bahçeli'den karara sert tepki!.8984
  • Giriş : 05.06.2008 / 23:05:00
  • Güncelleme : 05.06.2008 / 23:05:42

Bahçeli'den hukukçulara kadar bir yelpaze kararın siyasi olduğunu savunuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Anayasa Mahkemesinin başörtüsü düzenlemesinin iptaliyle ilgili kararının "çözümsüzlüğe itilerek kanayan bu toplumsal yarayı derinleştirdiğini" savundu.
Bahçeli, yaptığı yazılı açıklamada, Anayasa Mahkemesinin kararlarının kesin olduğunu ve buna herkesin saygı duymak durumunda olduğunu" ifade etti.

"Ancak, Türk milletinin duygularına tercüman olan bizlerin bu konudaki gerçekleri dile getirmesi de siyasi sorumluluğumuzun bir gereğidir" diyen Bahçeli, "Yükseköğretim kurumlarında başörtüsü sorununun toplumsal bir huzursuzluk konusu olarak kanayan bir yara haline geldiğinin bilinen bir gerçek olduğunu" kaydetti.

TBMM'nin bu sınırlı amaçla Anayasa'nın 10. ve 42. maddelerinde yaptığı değişikliklerin, bu soruna toplumsal hoşgörü anlayışıyla makul bir çözüm bulunması amacına yönelik samimi bir çaba olduğunu ifade eden Bahçeli, şu görüşlere yer verdi:

"Bunun devletin temel ilkelerine yönelik bir hareket olarak değerlendirilmesi siyasi açıdan kabul edilemez.

Anayasa Mahkemesi'nin bu kararı, çözümsüzlüğe itilerek kanayan bu toplumsal yarayı derinleştirmiştir. Bu kararla milli vicdan yara almıştır. Sorun bu şekilde hukuki bir sonuca ulaştırılmış olsa da bunun milli vicdanda nasıl çözüleceği konusu açıkta kalmıştır. Bu kararın çok yönlü sonuçları olması kaçınılmazdır.

Bu karar, korkarız ki, Türk toplumunun inanç temelinde bölünmesi ve cepheleşmesi sürecini hızlandıracaktır. Milletle devleti, devletle milleti karşı karşıya gibi gösterecek bu karar, bu yöndeki istismar çabaları için değerli bir zemin teşkil edebilecektir.

Anayasa Mahkemesi'nin kararı hukuki değil siyasidir.

Anayasa Mahkemesi'nin yetkisi, Anayasa değişikliklerini sadece şekil bakımından inceleme ve denetleme ile sınırlıdır. Anayasa'da açık olarak belirlenen bu yetki aşılmış ve konunun esasına girilerek Anayasa değişiklikleri iptal edilmiştir.

Mahkemenin bu kararının AKP'nin kapatılması davası üzerindeki muhtemel etkileri hakkında görüş bildirmek doğru değildir. Ancak, iddianamenin özünü oluşturan başörtüsü konusundaki Anayasa değişiklikleri iptal edildiğine göre, davanın esasının ortadan kalkmış olup olmadığı da üzerinde durulması gereken bir husustur."

MHP KARARA KATILMIYOR

MHP'li Faruk Bal, Anayasa Mahkemesi'nin türban düzenlemesini iptal etmesiyle ilgili, 'Karara saygı duyuyoruz ama katılmıyoruz' dedi.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ekici de "özellikle anayasanın 2 ve 4. maddelerine yapılan atıfa göre Anayasada yapılan değişikliği rejime yönelik değişiklik olarak algıladıklarının düşünüyorum. Kişisel olarak memnun olduğumu söyleyemem." dedi.

MHP Genel Başkan Yardımcısı, Konya Milletvekili Faruk Bal, Anayasa Mahkemesinin başörtüsünün üniversitelerde serbest bırakılmasına ilişkin Anayasa değişikliğinin iptaliyle ilgili olarak, "Anayasa Mahkemesinin verdiği karara herkes saygı duymak zorundadır. Ancak, bu karara biz katılmıyoruz" dedi.
Bal, konu ile ilgili olarak Parlamentoda gazetecilere yaptığı açıklamada, iptal gerekçesinde gösterilen Anayasanın 2. maddesinin, "Cumhuriyetin temel nitelikleri" ile ilgili bir madde olduğunu belirtti. Bal, "Oysa Anayasa Değişikliği ile ilgili 10. maddesi, 'Vatandaşların devlet hizmetlerinden yararlanma' ile ilgili eşitliğe vurgu yapan, ayrımcılığı önleyen bir düzenlemedir. Bu düzenlemenin Cumhuriyetin temel nitelikleri ile bir ilgisi yok" diye konuştu.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Bal, diğer maddenin ise 42. madde olduğuna işaret ederek, bu madde ile "Yüksek öğretim özgürlüğünün" düzenlendiğini vurguladı. Faruk Bal, şunları kaydetti:

"Anayasanın temel mantığına göre, yüksek öğretim hakkından yararlanmanın engellenmesi, ancak kanunla düzenlenir. Bu değişikliğin Cumhuriyetin temel nitelikleri ile bir ilgisi yoktur. Anayasanın değiştirilemeyeceğine dair maddelerle ilgisi yoktur. Zaten 148. madde Anayasa Mahkemesine verilen görevi ifade etmektedir. Bu bir gerekçe olarak değerlendirilemez.

Bundan dolayı Anayasa Mahkemesinin kararına iştirak edemeyiz."

HUKUKÇULARA GÖRE "HUKUKSUZ"

Hukukçulardan gelen ilk tepki "gerekçeyi görmemiz gerek" oldu... Çünkü onlar Anayasa mahkemesi'nin bir maddeyi esastan görüşme yetkisi olmadığını söylüyor ve mahkemenin bu kararı hangi gerekçeye göre aldığını merak ediyor.

Marmara Üniversitesi öğretim üyesi hukukçu Mustafa Şentop, Anayasa Mahkemesinin kendi yetkilerini aştığını ve yok hükmünde bir karar verdiğini belirtti. Şentop, TBMM'ye, yeni bir karar alarak Anayasa Mahkemesinin başörtüsü düzenlemesini iptal eden kararının yok hükmünde olduğunu saptaması gerektiğini söyledi.

Anayasa hukukçusu Doç. Dr. Serap Yazıcı ise "hukuki değil, siyasi bir karardır. Tıpkı 367 kararına benziyor." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious