MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli grupta konuştu

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli grupta konuştu.9824
  • Giriş : 17.06.2008 / 13:26:00

MHP lideri Bahçeli, AK Parti'nin kapatılmasının ardından doğacak erken seçim ihtimalini değerlendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Partisinin grup toplantısında konuşan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, AK Parti'nin kapatılmasının ardından doğacak erken seçim ihtimalini değerlendirirken, 'Bir yıl dolmadan yapılacak yeni bir seçimin' olumlu da olumsuz da olabileceğinin altını çizdi.

Bahçeli, erken seçimin fırsat da, olumsuz bir adım da olabileceğini söyleyerek, kapatma davasının ülkeyi sokacağı kaotik ortama vurgu yaptı.

Bahçeli, konuşmasına, ünlü Türk Sanat Musikisi bestekârı Avni Anıl, şair Dilaver Cebeci'nin ve Kırgız yazar Cengiz Aytmatov'un hayatlarını kaybetmeleri nedeniyle taziyelerini sunarak başladı.

Pazar günü yapılan ÖSS sınavı hakkında da konuşan Bahçeli, özetle şunları söyledi:

'Öğrencilerimiz uzun ve masraflı bir yolculuktan sonra ÖSS'ye girdi. ÖSS ile ilgili Sayın Başbakan'ın sözlerine bazı yönlerden katılmak mümkün. Yapılacak değişikliğe MHP olarak destek vermeye hazırız. Ancak bu iktidarın işbaşında olduğu 6 yılda 6 sınav geçmiştir. Hiç bir adım atılmaması bir garabettir. sadece dersane sistemini kaldırmakla olmaz köklü bir eğitim sistemi getirilmeli.

Üniversiteye giriş sınavı kaldırılmalı. Ancak yapılacak değişiklikler tüm olasılıklar göz önüne alınarak yapılmalı. yapılacak değişiklik için tüm tekliflere açığız.'

Konuşmasında hükümeti de eleştiren Bahçeli, 'Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kapatılma davası sonuçlanana kadar Meclisi tatile çıkarmama yönündeki girişimi bu panik halinin açık bir işareti olmuştur.' diyerek sözleerine şöyle devam etti:

'Başbakan Erdoğan, bu yaklaşımı ile milletvekillerine olan güvenini tamamen kaybettiğini ortaya koymakta ve ara istasyonlarda ineceklere engel olmak için treni tam hızla sürmeye çalışmaktadır.

Sayın Başbakan’ın yaklaşımına göre ise seyir halindeki AKP treninden atlayacak olanların akıbetlerinden ise kendileri sorumlu olacaktır.

Kapatılma davası sonuçlanana kadar meclisin tatile çıkarılmaması yönündeki AKP girişimi bir seçim hazırlığı olarak da yorumlanmalıdır.

Milliyetçi Hareket olarak, siyasi geçmişimizde millete gitmekten, siyasi rakiplerimizle sandıkta hesaplaşmaktan hiç bir zaman kaçmadığımız bilinen bir gerçektir.

Bundan sonra da aynı tutumumuzu koruyacağımızı ve elbette ki bunu milletimizin önünü açan bir demokratik fırsat olarak göreceğimizi bu vesileyle hatırlatmak isterim.

Ancak, henüz üzerinden bir yıl bile geçmeden tekrarlanması halinde yapılacak bir seçimin siyaseten ülkemize ne kazandıracağını veya neleri kaybettireceğinin tahlili mutlaka iyi yapılmalıdır.

Bununla birlikte, birkaç ay sonrasındaki akıbeti bile belirsiz olan bir hükümetin ülkeyi yönetebilmesi, bürokrasiyi işletebilmesi, uluslararası ilişkileri sürdürmesinin ne kadar mümkün olacağı da ayrıca analiz edilmelidir.

Meşruiyeti mahkeme tarafından, kalıcılığı siyaset açısından sorgulanan bir hükümetin alacağı kararların isabeti ve geçerliliği de başka bir tartışma konusu olacaktır.

Bu derece ağır bir siyasi krizin toplumsal izdüşümünde; yasama işlevinin anlamsız, yürütmenin felç, yargının ise adil ve güvenilir olmaktan çıkacağını bilmek için kâhin olmaya gerek yoktur.

Ve maalesef, bu marazi halin, ağır faturasını, daha çok açlık, daha fazla yoksulluk olarak aziz milletimiz ödemek zorunda kalacaktır.

İçinden sıyrılmaya çalıştığı gerginliklerin bir numaralı aktörü olan Başbakan Erdoğan ise sonu gelmez tartışmaların ve karanlık senaryoların içinde; sanal tehditlerin ortasında öncelikle kendisini kurtarmanın yollarını aramaktadır.

“Bizim, gayemiz her zaman milletimizin gelirini, ülkemizin itibarını artırmak oldu.” diyen Başbakan’ın “velev ki” bu niyeti doğru bile olsa, buna ne kadar ulaşabilmiş, vatandaşımıza ne kazandırmıştır?

“Gölgelerin üstüne geldiği en sıkışık, en zor zamanlarda güneşin doğuşuna binlerce kez şahit olduğu”nu söyleyen Sayın Başbakan, milletimize doğan güneşi sığ ve istismarcı siyaseti ile gölgelediğini ne zaman görecektir?'

STARGAZETE

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious